Yusuf el-Karadavi'den Arakan çağrısı

​Myanmar ordusu ve Budist çetelerin katliamlarına karşı İslam alemine çağrıda bulunan Yusuf el-Karadavi, İslam ülkelerinin harekete geçmesi gerektiğini belirtti.

Myanmar ordusu ve Budist çetelerin Arakanlı Müslümanlara yönelik katliamlarına karşı İslam âlemine harekete geçme çağrısı yapan Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el Karadavi, İslam dünyası ve Arap ülkelerinin katliama sessiz kalmaması gerektiğini vurguladı.

Arakanlı Müslümanlara (Rohingya) yönelik yapılan soykırıma sessiz kalınmaması gerektiğini belirten el-Karadavi, İslam ülkeleri eğer isterse Myanmar hükümeti üzerinde siyasi ve ekonomik baskı kurabileceğine dikkat çekti.  

Arap ve İslam ülkelerine seslendiğini söyleyen el-Karadavi, "Myanmar'daki kardeşlerinden Allah katında sorumlu olan, Allah'ın bu pasiflikten dolayı hesaba çekeceği Arap ve İslam ülkelerine sesleniyorum. İslam ülkeleri, eğer isterse zalim Myanmar hükümetine uluslararası ilişkilerini kullanarak ekonomik ve siyasi baskı yapabilir. Diğer bazı azınlıkların büyük devletlerden ilgi bularak, Myanmar hükümetini kendileriyle uzlaşma yoluna gitmeye zorladığını gördük. İslam dini bize onlarla beraber savaşarak da olsa zulmü ve saldırıları yok etmek için mazlum kardeşlerimize yardım etmeyi emreder." ifadelerini kullandı.

Katliamı durdurmak için İslam ülkelerini adım atmaya çağıran el Karadavi, Türkiye'nin Rohingya Müslümanlarına yönelik tutumundan da bahsetti. Karadavi, "Türkiye'nin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptıklarını, aktif diplomasisini ve önemli rolünü selamlıyoruz." dedi.

Arap ülkelerinin tutumunu eleştiren Karadavi, kendi aralarındaki anlaşmazlıklar ve önemsiz konularla meşguliyetin Müslüman kardeşlerine yönelik sorumluluğundan alıkoyduğunu ifade etti. (İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler