İran genelinde Arakanlı Müslümanlar için yürüyüşler düzenlendi

İran’ın birçok şehrinde Myanmar’da Müslümanlara yönelik soykırım telin için yürüyüşler düzenlendi.

İran'ın başkenti Tahran başta olmak üzere ülkenin dört bir yanında kılınan cuma namazlarından sonra Myanmar’da yaşanan vahşet ve Müslümanlara yönelik soykırımın durdurulması için yürüyüşler düzenlendi.

“Kahrolsun ABD”, “Kahrolsun Siyonizm” ve “Kahrolsun İnsanlık düşmanları” gibi sloganlar eşliğinde yürüyen İranlılar, Myanmar yönetimi ve Budist çetelerin yaptığı katliamları lanetlerdi.

Myanmar'daki cinayetlerin arkasında Siyonist rejimin olduğunu belirten pankart ve dövizler taşıyan göstericiler, İslam dünyasının birlik ve beraberliğe için çağrıda bulunuldu.

Müslümanlar uğradığı katliamları yansıtan fotoğrafların da taşındığı gösteride, BM başta olmak üzere uluslararası toplumun Myanmar’daki soykırıma yönelik suskunlukları da şiddetle kınandı.

Onbinlerin katıldığı Cuma namazı sonrası yürüyüşleri, Tahran Üniversitesi kampüsünden İnkılap Meydanı'na kadar gerçekleşirken, yürüyüş sonunda ortaöğretim öğrencilerinden oluşan bin kişilik bir grup İngilizce, Arapça ve Farsça marşlar söylediler. Siyonizmin yok olmasına vurgu yapılan marşlar büyük ilgi gördü.

İran genelindeki cuma hutbelerinde, hatiplerin gündeminde Arakan konu edinildi. Myanmar’daki cinayetlerin telin edildiği hutbelerde hatipler başta İslam ülkeleri olmak üzere uluslararası toplumun uygulanabilir acil adımlar atması çağrısında bulundular.

Tahran Cuma Hatibi Ayetullah Muvahhid Ali Kermani, hutbesinde Myanmar’da Müslümanlara yönelik katliamlara işaret ederek, “Vallahi insanın tüyleri diken diken oluyor. Nasıl ifade edebileceğimi bilmiyorum. Bu cinayetler nasıl işliyorlar. Çcocukların başlarını kesiyorlar. Çocukları canlı canlı yakıyorlar. Nasıl bir cinayet işliyorlar? Kadın erkek insanların başlarını kesiyorlar.” diye konuştu.

Kermani, hutbesinde, Siyonistlerin Myanmar Müslümanlarının katliamındaki rolüne işaret ederek, “Myanmarlı Müslümanlara yönelik katliamlar karşısında uluslararası toplum susuyor. İnsan haklarını savunduğunu iddia edenler susuyor. BM susuyor.” dedi.

Türkiye’nin, Bangledeş hükümetine, Arakanlı Müslümanlara kapılarını açması teklifinde bulunduğunu hatırlatan Ayetullah Kermani, BM’nin de bu teklife destek verdiğini, fakat bunların yeterli olmadığını, mazlum Müslümanların feryadına daha fazla kulak verilmesi gerektiğini belirtti.  (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler