​Suriyeli çocukların Türkiye’de okullaşma oranı yüzde 30 iken Gaziantep’te bu oranı ikiye katladıklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin, 70 bin Suriyeli çocuğun eğitime kazandırıldığını söyledi.

2014-2017 yılları arasında kente yapılan hizmetlerle ilgili bilgi veren Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Suriyeli mültecilerin barınmaları başta olmak üzere, eğitim, iş hayatı ve diğer ihtiyaçları, turizm alanındaki çalışmalar ile kentteki yapısal dönüşümü anlattı.

Ülkelerindeki iç savaştan dolayı Türkiye’nin çeşitli illerine sığınan Suriyeli mültecilerin daha çok sınır illerine yerleştiğini belirten Şahin, Gaziantep’in Şanlıurfa’yla birlikte en fazla mülteciyi barındıran şehir olduğunu söyledi.

"Şanlıurfa’yla birlikte en fazla mülteciyi barındıran şehir olduk"

Gaziantep’in Suriyeli mültecileri kucaklayarak ensar şehir olduğunu anlatan Şahin, "Etrafımızdaki ateş çemberinden etkilenmemek mümkün olmuyor. Gaziantep modeli, Türkiye modeli oldu. Türkiye açık kapı politikası uygulayarak, binlerce insanı hayatta tuttu. Canlar yanmasın dedik. Büyük bir fedakarlık yaptık. Sınırlarımıza gelen konuklarımıza kapımızı,  soframızı ve yüreğimizi açtık. Türkiye uluslararası bir sorunu yerelde çözmeye çalışıyor. Ama sürdürülebilirlik denen bir kavram var. Şanlıurfa’yla birlikte en fazla mülteciyi barındıran şehir olduk."diye belirtti.

Suriyeli çocukların Türkiye’de okullaşma oranı yüzde 30 iken Gaziantep’te bu oranı ikiye katladıklarını belirten Şahin, 70 bin Suriyeli çocuğun eğitime kazandırıldığını söyleyerek, şunları anlattı:

Mülteci meselesinde orta ve uzun vadedeki en önemli mesele eğitim oldu. Mülteci çocuklardan 18 yaş altında 125 bin çocuk eğitim hayatında olması gerekiyordu. Biz bunun için Ankara’da girişimlerde bulunduk, ilgili yönetmelikleri değiştirdik ve 3,5 yılın sonunda da 70 bin mülteci çocuğa ulaştık, eğitim hayatına kattık. Suriyeli çocukların Türkiye’de okullaşma oranı yüzde 30 iken Gaziantep’te ise bu oran ikiye katlandı. Bu daha fazla okul daha fazla öğretmen güçlü bir eğitim yatırımı demek. Eğer biz bu işe böyle bakmasaydık bu çocuklar terör örgütünün kucağına gideceklerdi. Şehirdeki mültecilerin yüzde 90’ı şehirde yüzde 10’u ise kamplarda yaşıyor.

"Suriyeliler konusunda ne AB ne de BM’den yeteri destek gelmedi"

Suriyeli mülteciler konusunda ne AB’den ne de BM’den yeteri desteğin gelmediğini sözlerine ekleyen Şahin, son olarak şunları aktardı:

Büyükşehir olarak, 50 bin konut yapıyoruz, kiralar çok yükseldi. 5,5 milyon metrekareye 50 bin konut dikeceğiz. Orta kesim için bu konut projesi çok önemlidir. Türkiye’de belediyemizin dışında başka bir belediyenin okulu yok. Okul ve hastane ilgili bakanlıklar tarafından yapılması gerekirken biz belediye olarak hem okulumuz hem hastanemizi var. Buna mecbur kaldık. Aksi takdirde savaştan kaçan yetim çocuklar sahipsiz kalacaktı. Gaziantep bu işi zaten yapıyor diyerek gidenler de çok oldu. Ne AB ne de BM’den yeteri destek gelmedi, kuvvetli proje desteği alamadık. En büyük desteği Japonlardan aldık özellikle altyapı sorunlarına yönelik hazırlanan proje, Jaika kredisiyle desteklendi.

Mültecilerin gelişiyle şehirde yüzde 30 su tüketiminin de arttığını bildiren Şahin, şehrin su kaynağının kentin ihtiyacının ancak yüzde 5’ini karşılayabildiğini, ‘Düzbağ İçmesuyu Projesiyle’ 125 kilometreden su getirdiklerini ifade etti.

"Rumkale dünya turizmine hazırlanıyor"

Gaziantep’in Yavuzeli ilçesinde bulunan ve Fırat Nehri kıyısında tarihi ve doğal güzellikleri buluşturan Rumkale’ye "Su Altı Arkeoloji Müzesi" ve teleferik sistemi kurulacağını belirten Şahin, bu çalışmalarla kent turizmine yeni bir soluk kazandırmakla birlikte kentin tarihi ve turistik mekânlarını da görücüye çıkaracaklarını söyledi.

"Gaziantep Dünya’nın gözbebeğidir"

Evliya Çelebi’nin "Gaziantep dünyanın gözbebeğidir" sözlerini hatırlatan Şahin, kentin dünyanın en eski 20 yerleşim yerinden bir tanesi olduğunu belirtti.

Şahin, sanayi şehri olan Gaziantep’in kültür ve sanat alanında da iddiası olduğunu vurgulayarak, "Bu kapsamda hazırlanan projelerle tarihi ve kültürel eserleri ayağa kaldırıyoruz. ‘Karkamış Antik Kenti’ 2018’in mayıs ayında açacağız, edebiyatçıların ve dünya tarihçilerinin hizmetine sunacağız. Gaziantep Kalesinin hemen güneyinde Handan Bey Çarşısı’nda bulunan Lala Mustafa Paşa Külliyesi, Lala Mustafa Paşa tarafından 1563-1577 yıllarında yaptırılan Hışva Han, Antep’in en meşhur hanı olacak."dedi.

Fırat Nehri’nin bütün güzelliğinin, dik kayalar üzerinde bulunan Rumkale’ye yansıdığını anlatan Şahin, "Roma ve Hitit gibi en güçlü medeniyetler Fırat’ın etrafında şekillenmiştir. Belediye olarak, Rumkale’yi önemsiyoruz, burayı turizme kazandırmak için geceli gündüzlü çalışıyoruz, Rumkale’yi daha canlı ve dinamik hale getireceğiz. Teleferik ve sahil düzenlemesine ilişkin çalışmalarla yeraltındaki bu güzel hazineyi, bir su altı arkeoloji müzesiyle taçlandıracağız." bilgisini verdi.

"İslam medeniyetinin en güzel eserlerini Gaziantep’te görebiliyorsunuz"

Hanlar ve hamamlar konusunda da oldukça iddialı olduklarını belirten Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:

Gaziantep, Tarihi İpek Yolu’nun geçtiği bir aksa kurulmuştur. Osmanlı, Selçuklu, İslam medeniyetinin de en güzel eserlerini burada görebiliyorsunuz. El sanatlarında iddialıyız. Yemeni, bakır işleme sanatı ve sedefçilik gibi yöresel meslekleri, modernize ederek, geleceğe taşıyoruz. Burada bütün dinler ve diller yıllarca kardeşçe birlikte yaşamış. Hem kilisenin hem havranın hem caminin yan yana olduğu bir şehrin belediye başkanıyım. Tarih bize bu özellikleri zenginlik olarak sunmuş.

Kültür Kenti olma yolunda yürütülen çalışmalar kapsamında müze sayısını artırdıklarını belirten Şahin, "Dünya’da ikinci Hamam müzesini biz yaptık. ‘Gaziantep Savunması Panoraması’ 12 dönüme kurmayı düşünüyoruz. Panoramada 12 metre yüksekliğinde 113 metre uzunluğunda kademeli geçişlerle bin 133 metrekare maket alanı 32 metre çapıyla adeta o günler, yeniden yaşatılacak. 1950'li yıllarında yapılan Eski Adliye Binasının Sanat Merkezine dönüştürüldü. Bina, geçmişten günümüze yüklendiği tüm fonksiyonlarını, koridorlarında, duvarlarında, avlusunda görsel, işitsel sanat öğelerinin yorumları ile geçmişten geleceğe aktarıldı." şeklinde konuştu.

"Hayvanat bahçesinde Avrupa’nın en iyisiyiz"

Şahin, "Gaziantep Hayvanat Bahçesi’yle de biz Avrupa’nın en iyisiyiz. Doğurganlık, hijyenik ve çeşitlilik kategorisinde öndeyiz. Burada Safari Parkı yaptık, bu parkta 70 çeşit hayvan birlikte yaşıyor. Bir müze yaptık, sadece bayramda 150 bin kişi ziyaret etti. Hayvanat bahçesi açıldığı günden bu yana bir buçuk milyon kişinin ziyaretine uğradı. Burada biz hem yaşayan hem de nesli tükenen hayvanların figürlerini çocuklarımızın dikkatine sunuyoruz." diye konuştu.

"500 çeşit yemeğimiz var kimse inanmıyor"

Kentin en iddialı yönünün mutfağı olduğunu dile getiren Şahin, "Mutfak diyerek geçmeyin, kardeşlik sofrasında 500 çeşit yemeğimiz var. Kimse inanmıyor 500 çeşit yemeğimize. Ama gerçek, topraktan, tohumdan, güneşten gücümüzü alıyoruz. Anadolu kadının marifetiyle yemeklerimiz büyük bir lezzete dönüşüyor." dedi.

"Sokak Sağlıklaştırma Projesi" ile Gaziantep Kalesi ve çevresinin de aslına uygun bir biçimde elden geçirildiğini belirten Şahin, sokak ve caddelerin yeni haliyle kente yeni bir hava kattığını belirtti. (İbrahim Koçyiğit- İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler