Solhanlılar Peygambere saygı için meydana indi

Bingöl’ün Solhan ilçesinde düzenlenen 'Peygambere Saygı’ konulu kitlesel basın açıklamasında Hz Muhammed (SAV) tasvirli karikatür çizen dergi ve destekçileri lanetlendi.

Solhan Merkez Ulu cami önünde sivil toplum kuruluşları öncülüğünde bir araya gelen ilçe halkı, 'Peygambere Saygı' konulu kitlesel basın açıklamasında Hz Muhammed (SAV) tasvirli karikatür çizen dergi ve destekçileri telin etti.

Yüzlerce Solhanlının katılımıyla düzenlenen protesto programı, Kur'an tilavetiyle başladı. Kitlesel basın açıklamasını okuyan Solhan Çağrı Der üyesi İdris Çalışkan "Müslümanların yanında canlarından mallarından ve evlatlarından daha aziz olan peygambere yapılan hakaretler kabul edilemez." dedi.

Çalışkan, "Bugün buraya; ‘Sizden birinize ben, kendi nefsinden, annesinden, babasından, çocuklarından ve bütün insanlardan daha sevimli olmadığım müddetçe tam iman etmiş sayılmaz.' diyen Resulullah'a sevgimizi ve sadakatimizi göstermek için toplanmış bulunmaktayız." Diyerek açıklamasına başladı.

"Gün geçmiyor ki İslam düşmanlarının, İslam'a ve onun kutsallarına yönelik alçakça saldırıları olmasın." İfadelerini kullanan Çalışkan, "Tarih boyunca İslam düşmanları, İslamiyet'in ulvi hakikatlerine ilimle mukabele edemeyince, böylesi pespaye karalamalar ve alçaklıklarla mukabele etme yolunu seçmişlerdir, bu ise onların acizliğini ve düşmanlığını gözler önüne sermektedir." dedi.

"Fransa, artık tahrik ve hakaretlerin merkezi olmuştur"

Çalışkan, "Kâb Bin Eşreflerle başlayıp, Salman Rüştü'ler ile devam eden bu menfur zihniyet bugün Charlie Hebdo olarak tezahür etmiştir. Üstelik bu düşmanlık devlet politikalarından öteye geçmiş, islamofobi olarak projeleştirilmiştir. Demokrasinin ve özgürlüğün beşiği olduğunu iddia eden Fransa, artık tahrik ve hakaretlerin merkezi olmuştur. Hiçbir Müslüman sizin hakaretlerinize karşı sessiz kalmayacak, sizden merhamet dilenmeyecektir. Unutmayın ve şunu iyi bilin ki; bu ümmet hâlâ Hz. Muhammed'in ümmetidir." ifadelerini kullandı.

"Dünyanın çivisi çıkmış"

Çalışkan konuşmasına şöyle devam etti: "Irak, Afganistan, Cezayir ve Filistin başta olmak üzere İslam coğrafyalarında katlettikleri Müslümanların kanları henüz ellerinde kurumamış zalim liderlerin, kol kola girip ‘terörü' lanetlemeleri, dünyanın çivisinin çıktığını göstermektedir. Sicillerinde, Ebu Gureyb'lerin, Guantanamo'ların, Emperyalist sömürgelerin bulunduğu bir medeniyet hangi yüzle özgürlüklerden ve adaletten bahsedebilir? Fransa'da ölen 12 insan için bütün Avrupa ve yardakçıları ayağı kalkarken, Suriye'de, Filistin'de, Irak'ta, Afganistan'da ve Arakan'da katledilen yüzbinlerce Müslüman kardeşlerimiz için seslerimiz neden daha gür çıkmasın? Müslümanların kanı bu kadar mı ucuz?"

"Küfür tek bir millettir"

"Küfür tek bir millettir, gerçeğini bugün bir kez daha görüyoruz." diyen Çalışkan " Bu küfür zihniyeti sadece batının merkezi Fransa'da yaşanmıyor, zihin kodları batıyla paralellik arz eden, ülkemizdeki batı taşeronlarının da aynı küstahlıkla küfürlerini kustuklarını görüyoruz. İslam'a, Müslümanlara ve peygamberimize hakaret içeren saldırıları fikir özgürlüğü adına savunan bu güruh, ne hikmetse diğer dinlere ve mezheplere değil sadece ve sadece İslam'a ve Müslümanlara saldırıyı fikir özgürlüğü olarak görüyorlar."dedi.

Çalışkan, "İslam düşmanlarının her türlü karalamalarına inat Resulullah'ın sünnetini ihya edeceğiz hayatımızda ve O'nun davasını bir adım daha ileriye götüreceğiz." dedi. Çalışkan, "Şüphesiz Kâfirler bu cesareti, Müslümanların ayrılığından ve suskunluğundan alıyorlar. İslam düşmanlarına karşı saflarımızı daha çok sıklaştırmalı, Resulullah'ın öğretileri etrafında birbirimize kenetlenmeliyiz." ifadelerini kullandı. (Nihat Kanat-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler