İhvan lideri Akif için gıyabi cenaze namazı

​Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Rehberlik Konseyi'nin eski Başkanı Muhammed Mehdi Akif'in için Gaziantep’te gıyabi cenaze namazı kılındı.

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) tarafından, İhvan Rehberlik Konseyi Eski Başkanı Akif'in kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmesinden dolayı Gaziantep Ulu Camii’de ikindi namazının ardından gıyabi cenaze namazı kılındı.

Anadolu Gençlik Derneği tarafından organize edilen basın açıklaması ve gıyabi cenaze namazına çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile vatandaşlar katıldı. AGD Gaziantep Şube Başkanı Özcan Fidan bir basın açıklaması yaptı.

Fidan, Hasan El Benna'nın cenazesinde olduğu gibi Muhammed Mehdi Akif’in de cenaze namazına halkın katılmasına müsaade edilmediğini ve defin işlemlerinin ise sadece aile bireyleri tarafından gerçekleştirildiğini söyledi.

Fidan, “İslam dünyasının önemli ve öncü şahsiyetlerinden, İhvan-ı Müslimin'in Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Mehdi Akif, dün kaldırıldığı hastanede hakka yürümüştür. Cenabı Allah cihadını kabul, şahadetini kutlu eylesin.” dedi.

Şehid Akif'in uzun yıllardır tutuklu olduğunu hatırlatan Fidan, “89 yaşındaki Merhum Mehdi Akif, Mısır'da uzun zamandır cezaevinde tutuklu bulunuyordu. Bu sabah sağlık durumunun kötüleşmesinin ardından nakledildiği Kasr el-Ayni Hastanesinde emaneti onurlu bir şekilde sahibine teslim etti. Merhum Şehit Hasan El Benna'nın cenaze namazında olduğu gibi Mehdi Akif'in de cenaze namazına halkın katılmasına müsaade edilmedi ve defin işlemleri ise sadece aile bireyleri tarafından gerçekleştirildi. Buna karşın İslam coğrafyasının dört bir yanında, bugün burada olduğu gibi Merhum Mehdi Akif'in gıyabi cenaze namazı kılındı ve kılınacak.” ifadelerini kullandı.

Akif'in biyografisini okuyan Fidan, insanın ölümlü olduğunu, dünyanın farklı noktalarındaki Müslüman ülkelerde yaşanan olayların İslam birliğinin, kardeşlik hukukuna riayet etmenin önemini gösterdiğini söyledi.

Fidan açıklamasının devamında, “Merhum Akif'te Merhum Erbakan Hocamız gibi ömrünü İslam Birliği için adayan bir şahsiyet oldu. İnşallah mükafatını da Livaül Hamd sancağının altında efendimiz ile birlikte olarak alacaktır. İnsan ölümlüdür. Allah'tan geldik ve şüphesiz O'na döneceğiz. Bir ömür ardından gidilecek en güzel dava İslam Birliği davasıdır. Yeryüzündeki ifsat ve talanın son bulması Müslümanların bir araya gelip imar ve ıslah için çalışmasıyla mümkün olacaktır.” diye konuştu.

Yapılan duanın ardından toplanan kalabalık sessiz bir şekilde dağıldı. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler