Arakanlı Müslümanlar için  100 bin kişilik kamp kurulacak

Arakanlı Müslümanların bulunduğu kamp yerini ziyaret eden Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Türkiye'nin Bangladeş'te 100 bin kişi kapasiteli bir sığınmacı kampı kuracağını bildirdi.

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Recep Akdağ, eşi  Şeyma Akdağ ve AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu Bangladeş'teki Arakanlı Müslümanların bulunduğu sığınmacı kampını ziyaret ederek incelemelerde bulundular.

Bangladeş’te yetkililer tarafından karşılanan Akdağ, Bangladeş Afet Yönetimi ve Yardım Bakanı Mofazzal Hossain Chowdhury Maya ve beraberindekilerle Cox's Bazar'daki sığınmacı kampına hareket etti.

Kamp alanında, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) görevlilerince sığınmacılar için yemeklerin yapıldığı bölümde incelemelerde bulunan Akdağ ve Güllüoğlu sağanak altında kendisini bekleyen Arakanlı Müslümanlara yardım paketlerini dağıttı.

100 bin kişilik kamp kurulacak

Başbakan Yardımcısı Akdağ, burada yaptığı açıklamada, Bangladeş'te Türkiye'nin yaklaşık 100 bin kişi kapasiteli bir sığınmacı kampı kuracağını bildirdi.

Bangladeşli yetkililerden kampın kurulacağı alan ile yer tahsisine ilişkin bilgi aldıklarını ifade eden Akdağ, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da kampın yapımında kullanılacak malzemelerin Bangladeş'teki esnaftan temin edilmesi talimatını verdiğini aktardı.

Akdağ, Bangladeşli yetkililerin yer göstermesi halinde kampın kurulma çalışmalarına derhal başlanacağını söyledi.

Arakanlı Müslümanlara yönelik çalışmalarla ilgili Bangladeş makamlarıyla görüştüklerini dile getiren Güllüoğlu, "Bangladeş makamlarına şunu söyledik; 'AFAD'ın ve Türkiye'deki kuruluşların mültecilerle ilgili çok ciddi tecrübesi var. Bu tecrübelerden yararlanarak burada kamplar kurabiliriz.' Bugün kamp planlaması için belirlenen alanları görmek için buradayız. AFAD, Kızılay ve Diyanet Vakfı ile birlikte 'Arakan'a Sahip Çık' kampanyası başlattık. Bu kapsamda 100 bin kişilik bir kamp kurulması gündemde. Bölgede, TİKA'nın yemek, Kızılay'ın gıda dağıtımları devam ediyor." ifadelerini kullandı.

AFAD olarak kurulacak kampı önemsediklerini vurgulayan Güllüoğlu, şunları kaydetti:

AFAD olarak sadece kampı kurup kendi haline bırakmayı değil, Türkiye'de olduğu gibi eğitim ve sağlık gibi hizmetlerin de görülmesine yönelik çalışmalar yürütüyoruz. Burada öncelikle Myanmar'da devam eden krizin durdurulması ve gelmesi muhtemel insanların vatanlarında kalması ve hatta burada bulunan insanların da kendi evlerine dönmesi esas olmalıdır. İkinci olarak da gelen insanlara yönelik yapılacak hizmetler...

Güllüoğlu, Bangladeş halkı ve Arakanlıların Türkiye'yi tanıdığını ve çok sevdiğini belirterek, daha fazla yardım beklediklerini sözlerine ekledi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler