Başbakan Yıldırım liseye girişte yeni sistemin detaylarını açıkladı

​Başbakan Yıldırım kaldırılan TEOG yerine getirilen yeni sistemin detaylarına ilişkin yaptığı açıklamada, "Sorular test değil. Sınıfta yapılan açık uçlu sorular olacak. Sonuçlar mezuniyete esas belirleyici notlar olacak." dedi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) 2017-2018 akademik yılı açılış töreninde konuşan Başbakan Binali Yıldırım kaldırılan TEOG yerine getirilen yeni sistemin detaylarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Yıldırım, ayrıca Irak’taki referanduma ilişkin de konuştu.

"Kürtlerin daha iyi şartlarda yaşamına niye karşı çıkıyorsunuz?" diye sorulduğunu aktaran Yıldırım, "Bunu kim söylüyor? Bütün dünyaya inatla, Türkiye’nin ikazlarına inatla, İran’ın karşı çıkmasına rağmen inatla yapmak isteyen, yapan yöneticilerin orada yaşayan Kürtleri, Arapları düşündüğünü mü zannediyorsunuz? Kendi iktidarlarının devamı için milyonlar insanı maceraya sürüklemede tereddüt etmediler. Orada yapay bir devlet. Kuzey, güney kapalı. Nerede nefes alacak. Bir şey yaparken kendini değil, onları düşüneceksin." dedi.

"Bizim Kürt kardeşlerimizle hiçbir problemimiz yok." diyen Yıldırım, "Biz her mezhepten vatandaşımızla biriz. Biz 80 milyon birlikte Türkiye’yiz. Irak’ta, Suriye’de yaşayan Kürt, Arap, Türkmenler bizim kardeşimiz. Bir ayrılık ateşini yakanlar, bölgedeki sorunların çözümü için değil, daha da büyümesi için en önemli yanlışı yapanlardır. Orada yaşayan insanlara, sivillere bunun bedelini ödetmeyeceğiz. Alacağımız tedbirler bu yanlış kararı alanlara olacaktır." ifadelerini kullandı.

"TEOG'un öğrenci ve veliler üzerinde oluşturduğu bir stres var"

Kaldırılan TEOG'a da değinen Yıldırım şöyle konuştu: "TEOG'un öğrenci ve veliler üzerinde oluşturduğu bir stres var. Kaderini öğrencinin bir sınava bağlamayalım diyoruz. Ortaokulda öğrenci liseye hazırlanması lazım. Spor, siyaset, fen bilimlerine, Anadolu lisesine mi nereye gidecekse bunun ikinci dört yılda şekillenmesi lazım. Yeni uygulama bunu getiriyor. Sınav kalkıyor. Her yılın yıl sonu başarı ortalaması alınıyor. Öğrencinin derslerdeki kabiliyeti ne tarafa gidiyor. Buralar izleniyor, tespit ediliyor. Buna belirli oranda katkı yapan, 8. sınıfta sınav yapılıyor. O sınavın soruları soru bankasından geliyor. O sınavlarda soru bankasından çekiyorlar. Okuma sistemi de elektronik sistemle okunuyor. Elde edilen sonuçla 4 yılın sonucu birleştiriliyor ve sonuç ortaya çıkıyor. Sınava girecek her tarafı titriyor çocukların. Benim torunum 6. sınıfa gidiyor, geldi boynuma sarıldı ‘dede TEOG kalktı’ diye seviniyor. O bile 2 sene varken, strese girmiş."

"Açık uçlu sorular olacak"

Yeni sistemin detaylarına ilişkin bilgi veren Yıldırım, "Sorular test değil. Sınıfta yapılan açık uçlu sorular olacak. Çalıştıysa, hazırlandıysa zaten cevap verecek. Sonuçlar mezuniyete esas belirleyici notlar olacak. Üniversitelerde de sınavlar basitleştirilecek. Bu sınav tek başına belirleyici bir sınav olmayacak. Öğrencilerin birikimini 1-2 saate sığdırarak onların geleceğini karartamayız. Bizim isteğimiz, kendilerini geliştirmek için istedikleri alan nereyse oraya gitmeleridir. Üniversiteye gireceğimiz zaman sınav vardı. Nereye gireceğimiz belli değil. Gece 2’de üniversite kayıt yapıyor. Gidiyorsun, kayıt bitti diyorlar. Elinde puanın olduğu halde giremiyorsun. O günlerden bugüne geldik." diye belirtti. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler