Mardin'de görülen Kaymakam Safitürk davasının 4’üncü duruşmasında tutuklu 11 sanığın ifadeleri SEGBİS üzerinden alınırken davayı takip eden muhtarlar, bu kara lekenin Derik’in üzerinden kalkması için mahkemeden sonuç beklediklerini belirtti.

İçişleri Bakanlığınca Derik Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirilen Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk'ün 10 Kasım 2016 tarihinde el yapımı patlayıcıyla düzenlenen saldırıda katledilmesine ilişkin açılan davanın 4'üncü duruşması, Mardin 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam ediyor.

Duruşmayı; Mardin'den Vali Mustafa Yaman, Derik Kaymakamı Hakan Kafkas, Derik’teki mahalle muhtarları, il dışından ise Kaymakamın babası Asım Safitürk ve kız kardeşi destek vermek üzere takip etti.

Mardin 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada, tutuklu 11 sanığın SEGBİS (Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi) ile ifadeleri alınıyor. Tutuksuz 4 sanık ise duruşma salonunda hazır bulundu.

Adliye önünde İLKHA’ya konuşan Derik Mahalle Muhtarları Başkanı ve Kale Mahalle Muhtarı Ramazan Dursun, Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk 4’üncü duruşmasını takip etmek ve aileye destek vermek amacıyla muhtarlar olarak burada toplandıklarını söyledi. Olayı yapan canilerin hak ettikleri cezayı bulmasını istediklerini kaydeden Dursun, “Derik’in üzerinden bir an önce bu kara leke kalksın.” dedi.

İstenilen ceza

İddianamede, Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk'e düzenlenen saldırıyla ilgili 15 şüpheli hakkında 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet ve 54 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

İddianamede yer alan "önemli tespitler" kısmında şunlar kaydedildi: "Olay yerinde yapılan incelemelerde Safitürk'ün makamının karşısında bulunan tuvalet giderinde 10 santimetre altta ışığı yanar vaziyette dışarıdan çok düğmeli olduğu görülen kumanda (verici) olduğu değerlendirilen antenli cihaz bulunmuştur. Güvenlik kameraları görüntülerinde yapılan incelemede binanın arka kısmını çeken kameranın güncel saatten 4 dakika kadar geri olduğu tespit edilmiştir. Makam odasının bulunduğu katın tuvaletinden patlamadan yaklaşık 10 saniye sonra bir çift eldivenin atıldığı görülmüştür. Suikast eylemini gerçekleştiren kişi veya kişilerin saldırının hemen sonrasında tuvaletin camından attıkları eldivenler incelenmek üzere Adli Tıp Kurumuna gönderilmiştir."

Saldırıda, asıl üst kontrol görevini zabıta görevlisi Vedat Erol'un yaptığı ifade edilen iddianamede, saldırıya ilişkin şüphelilerin birbirini psikolojik olarak motive ettiği vurgulandı. (M. Salih Keskin – İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler