Mavi Marmara mağduru Türkiye aleyhine dava açtı

​Mavi Marmara katliamından sonra varılan anlaşma doğrultusunda ilk kez bir mağdur tarafından Türkiye aleyhine tazminat davası açıldı.

İşgalci Siyonistler, Mavi Marmara saldırısında şehit ettiği 10 Türkiyeli vatandaşa, 20 milyon dolar tazminat ödedikten sonra iki ülke arasındaki anlaşma gereği davalardaki yüzlerce mağduru Türkiye’ye devrettikten sonra ilk kez Mavi Marmara mağdurlarından Zeki Kaya,Türkiye aleyhine tazminat davası açtı.

Türkiye aleyhine açtığı dava hakkında İLKHA’ya değerlendirmede bulunan Kaya, Meclis kararıyla Siyonistlerin aleyhine dava açmalarının önü kesildiğini hatırlatarak, bu hakkın da Türkiye’nin mağdurlara öngördüğü bir hak olduğunu söyledi.

Türkiye’nin Siyonist İsrail ile yaptığı anlaşmanın 5’inci maddesinde bu durumunu geçtiği ifade eden Mağdur Kaya, "Siyonist rejim tarafından şehit ailelerine verilen tazminat dışında bütün yaralı ve mağdurların tazminatını anlaşma ile Türkiye üstlendi. Yani Türkiye kendisi bizden kendisinden dava açmamızı istedi. Bizim derdimiz Siyonist İsrail iledir.  Ve her türlü davayı açmak istiyoruz. Türkiye bize ‘siz İsrail’le anlaşamazsınız, hazineye dava açın’ dedi. Biz de bu direktif doğrultusunda Türkiye’ye dava açtık. Kısacası devletin kendisi bizi bu olaya yönlendirdi. Hatta sadece Türkiye de değil, dünyanın herhangi bir ülkesinde Mavi Marmara mağduru Siyonist İsrail aleyhine değil, Türkiye aleyhine dava açabilir." dedi.

Mavi Marmara katliamı hakkında da kısa bir hatırlatmada bulunan Kaya, "Ben Denizli’de yaşıyorum. Biz, Siyonistlerin uluslararası sularda bir yardım kuruluşu olan Mavi Marmara Gemisi’ne müdahale edeceğine, hele hele saldıracağına,  şehit ve mağdur edeceğini aklımızın ucundan bile geçirmedik. Sonuçta Siyonistler Siyonistliklerini yaptı. Aşağıda gemiye müdahale edemediler. Bu sefer helikopterlerle gelip bizi taradılar. Bize işkence ettiler. Üç gün aç, susuz bıraktılar. Yaralayıp bizi kelepçelediler. Üzerimizde tepindiler. Kısacası her türlü işkenceyi Siyonistlerden gördük. İşgalciler tarafından silah kabzasıyla darp edildim. Üç gün gözaltında tutuldu. Dizüstü bilgisayarıma, cep telefonuma, bin 500 dolar, 2 bin Euro ve 2 bin TL’me el konularak tarafıma geri verilmedi. İstanbul Adli Tıp Kurumu tarafından majör deprasyon raporu aldım." ifadelerini kullandı.

Kendilerine yapılan saldırının bir bedelinin olması gerektiğini sözlerine ekleyen Kaya, açtığı dava dilekçesinin içeriğini şöyle paylaştı: "37 farklı ülkeden gazeteci, din adamları, doktorlar, milletvekilleri, iş adamları ve esnafın bulunduğu 600’den fazla katılımcının yer aldığı anlatıldı. Mavi Marmara Gemisi’ndeki yolcular ve diğer gemilerdeki yüklerin tüm gümrük mevzuatına uygun şekilde gerekli güvenlik kontrolü yapılmasının ardından yola çıktığı, gemilerdeki yük ve yolcular ile ilgili bilgilerin tüm dünyaya açıklandığı belirtildi. Bu duruma rağmen gemilerin, 31 Mayıs 2010 günü tüm dünyanın gözü önünde, Siyonist İsrail askerlerinin saldırı ve müdahalesiyle karşı karşıya kaldığı dilekçede belirtildi. Silahlı ve fiili saldırıda bulunulduğu, müdahale esnasında ve devam eden süreçte 10 insani yardım gönüllüsünün hayatını kaybettiği, onlarca insanın yaralandığı, katılımcıların hiçbir yasal dayanak olmadan gözaltına alındığı, yaralı insanlara kelepçeler takılarak günlerce hücrelerde alıkonulduğu, kendilerine kötü muamelede bulunulduğu, katılımcılara ait şahsi eşyalara el konularak birçok haksız fiil gerçekleştirildiği ifade edildi."  (Osman İçli- İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler