Adıyaman tütün üreticilerinden protesto

Geçtiğimiz cuma günü Meclis'e sunulan torba yasada bulunan kıyılmış tütün ile alakalalı maddeyi protesto emek için tütün üreticileri bir araya geldi.

Makaron veya yaprak sigara kâğıdına ticari amaçla sarmalık kıyılmış tütün doldurarak satanlara 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası öngören tasarı, torba yasayla Meclis'e sunulurken tütün üreticileri de tepkilerini dile getirmeye başladı.

Türkiye Büyük Millet Meclisine (TBMM) sunulan torba yasada tütün üretimine ilişkin tasarıyı protesto etmek için üreticiler kitlesel eylemi yaptı.

Adıyaman Demokrasi Parkında toplanan üreticiler, getirilecek yasağın iptal edilmesini istediler. Toplanan kalabalık adına basın açıklamasını okuyan Köy ve Mahalle Muhtarları Derneği Başkanı Şevket Alagöz, tütün üreticileri adına çağrıda bulunarak bu yasanın derhal geri çekilmesini istediklerini dile getirdi.

Daha sonra konuşan Tütün Platformu Başkanı Abdurrahman Tutdere ise konuşmasında, “Adıyamanlının ekmeğinden, aşından, işinden elinizi çekin." dedi.

"Büyük sigara tüccarlarına, sigara patronlarına peşkeş çekeceğinize yüz binlerce halkın ekmeğine çözüm getirin." diyen Tutdere, “Adıyaman halkı bu yasayı tanımayacaktır. Adıyaman halkı bu şekilde bu kanun yasalaşırsa kesinlikle bunu hazmedemeyecektir." ifadelerini kullandı.

Basın açıklamasının ardından valiliğe yürümek isteyen tütün üreticileri ve satıcılarıyla polis arasında kısa süreli bir arbede yaşandı. Daha sonra valiliğe doğru yürüyen kalabalık, valiliğin bahçesinde toplanarak valinin kendilerine açıklama yapmalarını istediler.

Toplanan kalabalığa valiliğin balkonundan seslenen Nurullah Naci Kalkancı, halka şöyle hitap etti: “Adıyaman’a geldiğim günden beri iki tane konu ile ilgileniyorum. Bunlardan biri Samsat depremi diğeri Adıyaman’ın tütün problemi. Bu iki önemli maddeyi geldiğim günden beri her platformda konuştuğumuz, görüştüğümüz herkese iletiyorum. Adıyaman’da büyük ölçüde insanların geçim kaynağı, tek geçim kaynağı tütündür.” ifadelerini kullandı.

Vali Kalkancı, "Kanun tasarısını okuyunca bunun tütün tüccarları için değil, tütün simsarları için değil, tütün üreticileri için iyi bir şey olmadığını ben de gördüm. Kanun tasarısı bunu kaymakam hazırlamıyor, bunu valide hazırlamıyor. Bunu Maliye Bakanlığı hazırlamış. Tasarı Meclis'e gider, Meclis'te görüşülür. Kanun geldiği gibi çıkacak diye bir şey yok." diyerek toplanan kalabalığı sakinleştirmeye çalıştı.

Daha sonra toplanan kalabalık slogan atarak dağıldı. (Cemil Özdaş- İLKHA)

 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler