Cumhurbaşkanlığı: Bütçe harcamalarında kamuoyu kasten yanıltılmaya çalışılıyor

​Cumhurbaşkanlığı Sözcülüğü, bazı haberlerde Cumhurbaşkanlığının bütçe harcamalarının çok yüksek olduğu şeklinde bir algı oluşturmak suretiyle kamuoyunun kasten yanıltılmaya çalışıldığına dikkat çekti.

Cumhurbaşkanlığı Sözcülüğü yaptığı yazılı açıklama ile cumhurbaşkanlığının bütçe harcamalarının çok yüksek olduğu iddialarına cevap verdi.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, 3 Ekim 2017 tarihli gazetelerde yayımlanan bazı haberlerde Cumhurbaşkanlığı bütçe harcamalarının çok yüksek olduğu şeklinde bir algı oluşturmak suretiyle kamuoyunun kasten yanıltılmaya çalışıldığının müşahede edildiği belirtildi.

Bu tür iddiaları dile getirenlerin, tıpkı Cumhurbaşkanlığı Külliyesinin ilk faaliyete geçtiği dönemde karalama girişimlerinde bulunmuş olanlar misali, hesap yapmayı bilmediklerinin anlaşılmakta olduğuna işaret edilen açıklamada, "Söz konusu algı operasyonları, ciddiye alınmaya değer olmamakla birlikte, aşağıdaki hususların kamuoyu tarafından hatırlanmasında yarar görülmektedir. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, görevi devraldığından bu yana, devlet ile milleti kucaklaştırma, Türkiye’yi dünyada söz sahibi ve güçlü ülke yapma ideali çerçevesinde tüm gücüyle çalışmalarını sürdürmektedir." denildi.

Açıklamada, devamla şu ifadelere yer verildi: "Nitekim, yurt içi ve yurt dışı programlarında, önceki dönemlerle kıyaslanmayacak ölçüde bir artış yaşanması da bunun göstergesidir. Sadece geçtiğimiz 2016 yılında, 20 ülkeye toplam 22 dış ziyaret gerçekleştiren Sayın Cumhurbaşkanımız, hemen hemen her hafta da bir ilimizi ziyaret etmiştir. Ayrıca, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde 2016 yılında 265 program ve törene katılmıştır. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde, yine 2016 yılında, toplantı ve tören vesilesi ile 9 bin 106 vatandaşımız, 7 bin 468 muhtar, 52’si hükümet ve devlet başkanı olmak üzere bin 321 yabancı konuk, yurt içi resmî kabuller çerçevesinde ise 21 bin 273 kişi ağırlanmıştır."

"Türkiye Cumhuriyeti devletinin en yüksek temsil makamı, dolayısıyla ülkemizin vitrini olan Cumhurbaşkanlığı nezdindeki faaliyetlerin 'tibarda tasarruf olmaz' anlayışıyla, ülkemizin vakarına yaraşır şekilde yürütülme mecburiyeti vardır." diye belirtilen açıklamada, bununla birlikte tüm bu hizmetlerin, hem Türkiye’nin büyüklüğüne ve itibarına yakışır kalitede, hem de en uygun maliyetlerle gerçekleştirildiği kaydedildi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi bünyesinde, vatandaşlara 24 saat hizmet verecek ve 5 milyon cilt kitaptan oluşacak Türkiye’nin en büyük kütüphanesi ile toplantı ve sergi salonlarının yapımı halen devam etmekte olduğu hatırlatılan açıklamada, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nin de devam eden işleri nedeniyle yatırım bütçesinin önceki yıllara göre artış göstermekte olduğu ifade edildi.

Açıklamada, yatırım bütçesi dışındaki diğer tüm kalemlerdeki harcamalarda ise önceki yıllarla kıyaslandığında rutinin dışında herhangi bir artışın olmadığı belirtildi.

"Bazı yayın organları savurganlık var gibi asılsız iddialarla milletimizi yanıltma gayreti içindedirler"

Söz konusu haberlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın maaşı ve artış oranları abartılı şekilde yüksek gösterilmeye çalışıldığına vurgu yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi: "Cumhurbaşkanlarının maaşları uzun yıllar boyunca 'devlet memurlarına yapılan zam oranları'na göre artırılmaktadır. Sayın Cumhurbaşkanımızın döneminde de maaş artışları yine devlet memurlarına yapılan zam oranlarında gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, Sayın Cumhurbaşkanımız dahil, hiçbir Cumhurbaşkanlığı çalışanı, yurt dışı gezilerde harcırah/yolluk türü ilave ödeme almamaktadır. Hal böyleyken, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin yapım aşamasından beri, bazı yayın organları savurganlık var gibi asılsız iddialarla milletimizi yanıltma gayreti içindedirler. Milletimiz, Cumhurbaşkanlığı Külliyesindeki tüm yatırım ve hizmetlerin Türkiye’nin itibarına ve Cumhurbaşkanlığı makamının mehabetine uygun şekilde, aynı zamanda harcanan her kuruşta 80 milyonun hakkı olduğunun bilinciyle yürütüldüğü konusunda müsterih olsun." (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler