6-8 Ekim, Kerbela hadisesinin günümüzdeki yansıması gibiydi

​6-8 Ekim saldırılarında katledilen Yasin Börü ve arkadaşlarını anma programına katılan HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Hüseyin Yılmaz, 6-8 Ekim katliamının Kerbela hadisesinin yasıması gibi olduğunu söyledi.

6-8 Ekim 2014'de HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın çağrısıyla sokaklara inen PKK/HDP'liler tarafından katledilen Yasin Börü ve arkadaşları, HÜDA PAR Diyarbakır İl Başkanlığı tarafından düzenlenen programla kabirleri başında anıldı.

Anma programına katılan HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz, Hz. Hüseyin’in safında ve yolunda olan mazlumların bugün ki temsilcisi olan Yasin ve arkadaşlarının vahşice katledildiğini belirtti.

Kerbela hadisesinden örnek vererek zalim ile mazlumun arasında bir fark olmadığını söyleyen Yılmaz, “Şehitlerin sevenleri, kardeşleri onları mezarları başında yalnız bırakmadı. Onların şahadetlerinin yıl dönümünü burada andılar, onların dünyaya vermek istedikleri mesajı burada bir kez daha yenilediler. Zalim ile mazlumun mücadelesiydi. Şehit Yasin Börü ve kardeşlerinin davası tarihten süre gelen bir davaydı. Hz. Âdem’in çocukları Habil ile Kabil’in, zalim ile mazlumun mücadelesinin belki günümüzdeki yansımasıydı. 6-8 Ekim, Kerbela hadisesinin günümüzdeki yansıması gibiydi. Hz. Hüseyin’in safında, yolunda olan mazlumların bugün ki temsilcisi olan Yasin ve kardeşlerini vahşice katlettiler. O gün Hz. Hüseyin ve arkadaşlarının naşını atlarıyla çiğneyenler şehit Yasin ve kardeşlerinin naaşlarını araçlarıyla çiğnediler. O gün vücutlarını mızraklarıyla delik deşik edenler 6-8 Ekim'de şehit Yasin ve kardeşlerini bıçak darbeleriyle, keserlerle ve tornavidalarla delik deşik ettiler. Zalim ile mazlumun konumunda bir değişiklik olmadı." dedi.

Yılmaz konuşmasına şöyle devam etti: "Bugün burada toplanmamızın bir sebebi de bundan böyle bir daha 6-8 Ekimler yaşanmasın. Yasinler şehit olmasın ve katledilmesin diye bunu tüm dünyaya duyurmaktır ki zalimler bir daha buna teşebbüs etmesinler. Bir daha böyle bir zulmü işlemeye cesaret edemesinler."

6-8 Ekim saldırılarıyla çağdaş Kerbelalar yaşadıklarını belirten Yılmaz, "Tarih ve sizler şahitsiniz ki zulüm edenlerin iktidarları mazlumların kanlarında boğulmuş ve kaybolmuştur. Bugün ise çağdaş Kerbelaları yaşadık bir daha yaşanmasın. Geçmişin zalimleri Yezidleri nasıl ki döktükleri kanda kayboldularsa, bugün şehit Yasin ve kardeşlerinin kanı üzerine Kürdistan’da iktidarlarını kurmak isteyenler de dökülen kanlarda yaptıkları zulümle yok oldular. Toplum nazarında silindiler." ifadelerini kullandı.

6-8 Ekim'in iyi kavranması gerektiğine vurgu yapan Yılmaz, son olarak şunları kaydetti: "6-8 Ekim bir dönümdür. Şehit Yasin bir çağın kapısını açmıştır. Mazlumların isimleri yaşamaya devam ediyor ama katileri ise lanetle anılacak tarih boyunca hep lanetle anılacaktır. 6-8 Ekim'in iyi kavranması lazım, şehit Yasin ve kardeşlerinin iyilik hareketinin iyi kavranması gerekir. Eğer sahip çıkarsak ve iyi kavrarsak bir daha 6-8 Ekimler yaşanmaz. Toplumda kardeşçe bir arada yaşamayı öğrenecek ve iyilik kazanacaktır." (Emrah Deniz, M. Hüseyin Yılmaz-İLKHA)  

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler