İran Cumhurbaşkanı Ruhani Türkiye’ye geliyor

Geçtiğimiz hafta Tahran’ı ziyaret eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ardından İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin de Türkiye'ye geleceği bildirildi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani başkanlığında üst düzey bir heyetinin önümüzdeki günlerde Türkiye'ye geleceği bildirildi.

Hasan Ruhani’nin gelişmekte olan İslam ülkeleri olarak bilinen D-8 Grubu Liderler Zirvesine katılmak üzere İstanbul’a geleceği ve bu ziyaret kapsamında başta Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ikili görüşmeler yapacağı bildirildi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi'nin yaptığı açıklamada, ekim ayının son haftasında düzenlenecek olan D-8 liderler zirvesi için İran’ın da üst düzeyde temsil edileceğini ve bu çerçevede gerekli  programlamaların yapıldığı belirtti.

Kasımi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İran temaslarının ikili ilişkiler ve bölgesel gelişmeler dikkate alındığında çok yararları olduğunu belirterek, bu ziyaret ve istişarelerin devam edeceğini söyledi.

D-8 liderler zirvesinin 19-20 Ekim tarihlerinde yapılacağını hatırlatan Kasımi, “Biz İran olarak üst düzey olarak katılacağız. Programla ilgili çalışmalar bitmek üzere. Toplantı öncesi konuyla ilgili daha detaylı açıklamalar da yapacağız.” diye konuştu.

Kasimi, "Sayın Erdoğan’ın İran ziyaretiyle ilgili hem yazılı hem görsel basında konuya ilişkin geniş değerlendirmeler yapıldı ve yapılan değerlendirmeler genel olarak olumlu yöndeydi.” hatırlatması yaparak, “Sayın Erdoğan’ın ziyareti çok verimli, çok yararlı bir ziyaret olmuştur. Samimi ve güzel istişarelerde bulunulmuş. Muhtelif düzeylerde istişareler yapılmış. İslam inkılabı rehberi ile görüşülmüş, Sayın Erdoğan’ın bu ziyareti, ikili stratejik ilişkilerin yanı sıra bölgesel konularda da istişareler yapılmıştır. Dost ve kardeş Türkiye ili bu ilişkiler devam edecektir.” dedi.

"Türkiye, İran ve Rusya arasındaki üçlü mekanizme planlandığı gibi işliyor"

Haftalık basın toplantısında sorunları da cevaplayan Kasımi, Suriye ve Irak Kürdistanı ile ilgili soruları da yanıtladı.

İranlı uzmanların İdlib’e gönderilip gönderilmeyeceğine dair bir soruya Astana görüşmeleri çerçevesinde, uzmanlar düzeyinde yapılan müzakerelerde İdlib'in teknik konular arasında olduğunu; Türkiye, İran ve Rusya’nın Suriye konusundaki istişare ve gerekli koordinasyonuyla yürüdüğünü, üçlü mekanizmada yer olan ülkelere de gelişmeler hakkında bilgilendirme yapıldığını söyledi.

Kürdistan referandumu ve yaşanan gelişmelere da değinen sözcü Behram Kasimi;  İran, Türkiye ve Irak cumhurbaşkanlarının yakında Bağdat’ta bir araya gelip gelmeyeceklerine dair bir soruya da “İran, Irak ve Türkiye arasında üçlü mekanizma ve istişareler bulunmaktadır.  Bu istişareler muhtelif düzeylerde devam etmektedir.  Üç ülke liderlerinin oturumu hakkında bir tarih veremeyeceğim, fakat gelişmeler hakkında zamanı geldiğinde konuşuruz. Üç ülke yetkilileri arasında muhtelif düzeylerde temaslar devam ediyor. İhtiyaç duyulması halinde, bu toplantı da düzenlenir.” diye yanıt verdi.

İran Dışişleri Bakanı Zarif’in, Irak eski Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin cenaze törenine katılmak için gittiği Süleymaniye’de Irak’lı veya bölge yöneticileriyle görüşülüp görüşülmediği ve bir mesaj verilip verilmediğine dair soruya ise Kasımi; Zarif’in, Bağdat üzerinden ve merkezi hükümetin bilgisi dâhilinde Süleymaniye'ye gittiğini ve Süleymaniye havaalanında yapılan merasimin ardından Necef üzerinden geri döndüğünü. Hiç bir yetkili ile de görüşmediğini söyledi.

İran’ın, Irak merkezi hükümeti ile Erbil arasında arabuluculuk yapmaya hazır olup olmadığına dair bir soruya ise "gelecek oturumlar hakkında hiçbir şey net değil ve olması halinde gelişmeler hakkında bilgi verilecek." dedi. (Hamza Erdem - İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler