Bitlislilerden İslam ülkelerinin yöneticilerine Arakan’a sahip çıkın çağrısı

​Arakanlı Müslümanların, Myanmar ordusu ve Budist çeteleri tarafından vahşice katledilmesine tepki gösteren Bitlis halkı, İslam ülkelerinin liderlerine Arakanlı Müslümanlara sahip çıkma çağrısında bulundular.

Arakan’da yaşanan Budist zulmüne her geçen gün tepkiler aratarak devam ediyor. Myanmar ordusu ve Budist çeteler tarafından Arakanlı (Rohingya) Müslümanlara yapılan zulme bir tepkide Bitlis halkından geldi. Tepki gösteren Bitlisliler, İslam ülkelerine seslenerek, Arakanlı Müslümanlara sahip çıkılmasını istediler.

İslam ülkelerini zulme sessiz kalmasını kahredici olduğunu dile getiren vatandaşlardan Vedat Dayan, “Yapılan zulümleri kısmen medyadan görüyoruz. Bir takım sivil yardım kuruluşlarının çağrısıyla da yardım yapıldığını biliyoruz. Öncelikle Arakan’da yaşanan vahşet bir insanlık dramıdır. Dolayısıyla biz ümmet olarak bu coğrafyada yaşanan bir takım zulümleri, birlik ve vahdet sağlayarak ancak üstesinde geleceğimizi düşünüyorum. Bitlis’te bir takım yardım kuruluşların ortaklaşa çağrıları var. Afişlerini de görüyoruz. Fakat bu yeterli olduğunu düşünmüyorum. Bu sivil toplum kuruluşlarının önceliğinde olması gerekir. Öncelikle bunun devlet eliyle gerçekleşmeli. İslam ülkelerinin bu konuya el atmasını arzuluyoruz. Ancak bu şekilde onlara yardım edilebilir.” dedi.

“Müslümanlar olarak ayağa kalkıp, her yerde etkinlik yaparak, bu vahşeti dünyaya duyurmalıyız”

Arakan’da yaşanan zulmü medyadan duyduklarını, zulüm nedeniyle çok üzüldüklerini belirten Kutbettin Durak, Türkiye’nin dışında diğer İslam ülkelerinin tepkisiz kalmasının üzüntü verici olduğunu söyleyerek, herkesin Arakandaki Müslümanlara sahip çıkması gerektiğini ifade etti.

Durak, şunları söyledi: “Arakandaki Müslümanlara büyük bir zulüm yapılıyor. Bundan öncede aşırı bir şekilde zulümlerle yerlerinden, yurtlarından edildiğini medyadan duyduk. Evlerinin yakıldığını görüyoruz. Acımadan çoluk çocuğun katledildiğini duyuyoruz. Öncellikle yeryüzündeki bütün Müslümanların buna kesinlikle duyarlılık göstermesi gerekiyor. Malumunuz Türkiye haricinden çok büyük bir tepki veren bir ülke duymuyoruz. Müslüman olarak ayağa kalkıp, her yerde bir etkinlik düzenleyerek, dünya halklarını bundan haberdar etmemiz lazım. Bu bizim için büyük bir görev olması gerekiyor. Bu zulmün hafifletilmesi veya sonlandırılmasında batıdan bir gayret beklememiz biraz abes olur. Bunun için Müslümanlar olarak ne yapmamız gerekiyorsa onu yapmalıyız. Türkiye’de birçok kuruluşun yardım götürdüğünü televizyonlarda görüyoruz. Allah onlardan razı olsun. Oraya kimden bir yardım dokunacaksa Allah onlardan razı olsun.”

“Bu zulmü İslam kabul etmiyor”

Vahşetti sadece televizyonlarda görerek acıdıklarını, fakat ellerinden bir şey gelmediğini vurgulayan vatandaşlardan M. Salih Koçyiğit de herkesin Arakanlı Müslümanlara sahip çıkması gerektiğini ifade etti.

Arakan Müslümanlarının zulüm, işkence altında aç ve perişan kaldığını, İslam dininin böyle bir zulmü kabul etmediğini dile getiren diğer Mehmet Salçuk ise yardım için İslam ülkelerinin liderlerine seslenerek, “Arakan; işkence, zulüm altında. Aç ve perişan kalarak muhacir oldular. İslam dini böyle bir zulmü kabul etmiyor. Yahudi ve Hristiyanlar bunu yapıyorlar. Bu İslam’a zulümdür! Zulümdür! Zulümdür! Hükümet el uzatsın. Türkiye yardım etsin. Arakanlılar bizim din kardeşimizdir. Elimizden gelene kadar biz yardım edeceğiz. Zaten hükümet yardım ederse ne mutlu. Cumhurbaşkanı, Başbakan, Türkiye yardım etsin. Arakan’a el uzatsın. Yapılan yardımları yeterli bulmuyoruz. Onlara konut yapsın, yer yapsın, her şey yapsın. Türkiye güçlü ve hayırseverdir bir devlettir. Bizde elimizden gelene kadar halk olarak yardım ederiz.” diye konuştu. 

“Bunun bir daha yaşanmaması için bütün Müslüman kardeşlerimizin ayağa kalkması lazım”

Arakan’a karşı tüm Müslümanların duyarlı olması gerektiğinin altını çizen Medeni Geldegül ise şunları kaydetti:

“Yaşanan vahşetten herkesin bilgisi var. Bu gerçekten acı bir durumdur. Müslüman kardeşlerimiz hep sesiz kalıyor. Sadece sesini çıkaran ülke Türkiye’dir. Bunu memnuniyetle karşılıyoruz. İnşallah diğer ülkelerde ayağa kalkarlar. Gerçekten insanlık adına, özellikle Müslümanlar adına yazık olur. Herkesin duyarlı olmasını bekliyorum. İslam aleminden bir ses çıksın. Müslüman kardeşlerimiz katlediliyor. Gerçekten bu yazık bir durumdur. Bunun bir daha yaşanmaması için bütün Müslüman kardeşlerimizin ayağa kalkması lazım.”

“Arakanlı Müslümanlara hem sesimiz, hem de cebimizle yardımcı olmamız gerekiyor”

Arakandaki vahşetten haberdar olmayan bir Müslümanı düşünemediklerini vurgulayan imam-hatip İdris Gök, bütün müminlerin kardeş olduğunu hatırlatarak, “Arakandaki vahşetten haberdar olmayan bir Müslümanı düşünemiyorum. Allah, ‘Bütün müminler kardeştir.’ buyuruyor. İster Arakan, ister Filistin, ister Bosna Hersek,  nerede olursa olsun müminler kardeş olduklarını unutmamaları lazım. Müslümanların bir birine yardım etmeleri, acımaları, şefkat göstermeleri, yekvücut olmaları lazım. Nasıl ki bir insanın her hangi bir uzvunda bir rahatsızlık meydana gelirse bütün vücut bundan rahatsızlık duyuyorsa, bugün dünyanın neresi de olursa olsun bir Müslüman kardeşimiz eğer eziliyorsa imanından, ibadetinden, kimliğinden dolayı kendisine zulüm edilmişse, bütün Müslümanların bu ıstırabı kendi kalplerinde hissetmesi lazım.” dedi.

Arakanda vahşet yaşandığını belirten Gök, bütün İslam aleminin buna ses çıkarması gerektiğini dile getirerek, “Gerçekten Arakan’da bir katliam yaşanmıştır. Müslümanlar inançlarından dolayı göç ettirmeye zorlanmıştır. Orada açlık, sefalet, salgın hastalığı var. Bütün İslam alemi bun ases çıkarmaları lazım. Sessiz durmamaları lazım. Bütün dünya bu zulme sessizdir. Bu gerçekten biziz derinden yaralamaktadır. Tek ses Türkiye’den ve Cumhurbaşkanından çıkıyor. Diğer İslam ülkelerinden ses çıkmıyor. Çağrımız dünyanın neresinde olursa olsun, bütün Müslümanlar sahip çıkmaları. Maddi desteğimizi de sunmamız lazım. Çünkü mesulüz. Hem sesimiz hem de cebimizle gerçekten yardımcı olmamız gerekiyor. Bu duyarlılığınızdan dolayı size de teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı. (Şükrü Tontaş-İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler