SAĞ-ÇEV’den

​Hava kirliliğinin önüne geçilebilmesi için kış aylarının gelmesiyle birlikte dar gelirli ailelere dağıtılacak kömürün kaliteli olunması gerektiğini belirten Batman SAĞ-ÇEV, yetkililere uyarılarda bulundu.

Kış aylarının yaklaşmasıyla oluşacak hava kirliliğine dikkat çeken Sağlık ve Çevrecilik Derneği (SAĞ-ÇEV) Yönetim Kurulu Başkanı Sıtkı Güneş, Batman Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından maddi durumu düşük ailelere dağıtılacak kömürün kaliteli olunmasına özen gösterilmesi gerektiğini belirterek, uyarılarda bulundu.

Hava kirliliğinin çevre ve insan sağlığı üzerinde büyük etkilerinin olduğunu söyleyen Güneş, “Malumunuz kış mevsimine girmiş bulunmaktayız. Dar gelirli halkımıza Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından dağıtılacak olan kömürün kaliteli olmasına son derece dikkat edilmesi gerekir. Çünkü kalitesiz kömürün çevreye son derece olumsuz etkileri vardır. Hava kirliliği oluşturmaktadır. İnsan sağlığına da son derece kötü etkileri olan kalitesiz kömür ve onun oluşturduğu hava kirliliği KOAH, solunum sistemi hastalıkları, astım, kalp damar sağlığı hastalıkları ve çocuk hastalıklarına neden olmakta ve halkımızı ciddi anlamda mağdur etmektedir.” dedi.

Kentte, muhtaçlara dağıtılan kömürlerin kaliteli olması gerektiğine işaret eden Güneş, “Yaz aylarında anız yangınlarından dolayı mağdur olan halkımız bari kış aylarında kalitesiz kömürden mağduriyet yaşamasın. Bu amaçla Batman Valiliğinin bu konu üzerinde ciddiyetle durması gerektiğini düşünüyoruz. Halkımızın rahat ve sağlıklı bir kış geçirmeleri için konunun üzerinde hassasiyetle durulmasını istiyoruz.” diye konuştu.

“Mağduriyet oluşmaması için erken kömür dağıtılmalıdır”

Öte yandan, her yıl kentte binlerce dargelirli aileye dağıtılan kömür yardımının erken verilmesi gerektiğini de sözlerine ekleyen Güneş, aksi takdirde kış ortasında dağıtılacak kömürün faydasının olmayacağını ve halkı mağdur edeceğini belirtti. Yetkililere seslenen Güneş, kömür yardımı bekleyen vatandaşların mağdur olmaması için kömürlerin bu yıl erken getirilip bir an önce dağıtılması gerektiğini kaydetti.(M.Fatih Akgül-İLKHA)
 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler