Van’da açıktan akaryakıt alımına kısıtlama

Van il sınırları içerisinde akaryakıt istasyonlarından açıktan akaryakıt alım ve satışlarına kısıtlama getirildi.

Van Valiliği, il sınırları içerisinde akaryakıt istasyonlarından, bidon, şişe ve benzeri kaplarla ya da açıktan yakıt alımına ve satışına sınırlama getirildiğini duyurdu.

Valilikten yapılan açıklamada, il sınırları içerisinde açıktan akaryakıt alım ve satımına yönelik kısıtlamalı karar alındığı belirtildi.

Açıklamada, emre aykırı hareket eden kişiye kabahatler kanununa göre idari para cezası verileceği ifade edildi.

Açıktan yakıt nasıl alınabilecek?

Valilik açıklamasında, firma yetkilisinin saklı kalmak şartı ile açıktan zorunlu hallerde bidon, şişe vb. kaplarla benzin, mazot, gaz vb. yakıt satışı yapılmadan önce ilgili kolluk birimine bildirmesi ve yakıt almak isteyen kişinin kimlik fotokopisinin alınması gerektiği kaydedildi.

Ayrıca alınan kimlik fotokopisinin arka yüzüne alıcı tarafından kendi el yazısı ile adres ve telefon bilgilerin yazılması ve yakıtı alış sebebini de bildirmesi gerektiği ifade edildi.

Alınan bilgilerin ise sadece firma yetkilisinin erişebileceği, gizliliğe ilişkin tedbirlerin alınmış olarak muhafaza edilmesi gerektiği ve bağlı bulunduğu Polis Merkezi Amirliğine/Jandarma Karakol Komutanlığına 24 saat içerisinde bilgilerin teslim edilmesi gerektiği uyarısında bulunulan açıklamada, alınan kimlik bilgilerinin ise kolluk tarafından belgeler dosyasında muhafaza edileceği belirtildi.

Alınan karara uymayan akaryakıt istasyonu sorumluları hakkında yasal işlem yapılacağı kaydedildi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler