Adıyamanlı öğrenci kafilesi Balıkesir’e uğurlandı

İçişleri Bakanlığının koordinesinde Adıyaman Valiliği tarafından yürütülen "Biz Anadolu’yuz" projesi kapsamında Adıyaman’dan 194 kişilik ikinci öğrenci kafilesi Adıyaman Belediyesinin desteği ile Balıkesir’e gönderildi.

Adıyaman Valiliği tarafından İçişleri Bakanlığı himayesinde "Biz Anadoluyuz" projesi kapsamında ilk öğrenci kafilesi 12-15 Ekim tarihleri arasında Balıkesir iline gönderilmişti.

İçişleri Bakanlığının 180 günlük eylem planıyla, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde 21 İlden 15 yaş ve altı 50 bin çocuğun, Türkiye’nin farklı şehirlerini ziyaret etmelerini sağlayarak, iller arasında kardeşlik köprüsünün kurulması, çocuklar arasındaki kardeşlik ruhunun geliştirilmesi, kötü alışkanlıklardan uzak tutulması, kardeşlik ve huzura katkı sunulması amacıyla, Biz Anadolu’yuz Projesi kapsamında öksüz, yetim, yoksul aile çocukları ile şehit ve gazi çocuklarından seçilen 194 kişilik ikinci öğrenci kafilesi Türk Hava Yollarından kiralanan uçakla Balıkesir’e gönderildi.  

İller arasındaki kardeşlik ruhunun geliştirilmesi amacıyla 4 gün gün boyunca Balıkesirli  akranlarıyla bir araya gelecek olan Adıyamanlı öğrenciler, Balıkesir’in tarihi ve doğa güzelliklerini gezecekler. 

Uğurlama töreninde konuşan Vali Nurullah Naci Kalkancı, “Biz Anadolu’yuz Projesi” İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun bizzat kendisi tarafından hayata geçirilen bir projedir. Bu proje 81 ilimiz tarafından karşılıklı uygulanacak bir projedir.  Bu proje Güneydoğu illerimizden başlanarak doğu ile batıyı, kuzey ile güneyi kaynaştırma, tanıştırma ve öğrencilerin birbiriyle arkadaşlık ve dostluk kurma projesidir. Proje kapsamında öğrencilerimiz ülkemizin tarihi ve doğal güzelliklerini de tanımış olacak. Biz Adıyaman olarak Balıkesir ilimizde eşleştik. Bu proje kapsamında ilk öğrenci kafilemizi geçtiğimiz hafta Balıkesir ilimize gönderdik.  Çocuklarımız 4 gün boyunca Balıkesir’in tarihi ve doğal güzelliklerini gezip gördüler. Bu projeyi İçişleri Bakanlığımızın Koordinesinde Adıyaman Valiliği olarak Belediye Başkanlığımızla birlikte yürütüyoruz. İlk öğrenci kafilesinin yolculuk masrafları Valiliğimiz tarafından THY’na ait özel uçak kiralanarak karşılanmıştır. İkinci kafileyi ise Belediyemiz gönderiyor. Bütün öğrencilerimizin güler yüzlü bir şekilde kazasız ve belasız gidip gelmelerini diliyorum.” dedi.

Proje kapsamında Adıyaman’da Balıkesir’e toplam 2 bin 300 öğrencinin gönderileceği projeye 2018 yılında da devam edileceği öğrenildi.  (Cemil Özdaş- İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler