Her 10 kişiden 6'sı kendine ait bir konutta oturuyor

Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması 2016 yılı sonuçlarına göre, her 10 kişiden 6'sı kendine ait bir konutta oturuyor.

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) açıkladığı Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması 2016 yılı sonuçlarına göre; kurumsal olmayan nüfusun yüzde 59,7'si kendine ait bir konutta, yüzde 24,4'ü kirada, yüzde 1,5'i ise lojmanda oturuyor.

Açıklamada, "Oturdukları konuta sahip olmadıkları halde (akraba evi ve benzeri) kira ödemeyen nüfusun oranı ise yüzde 14,4'tür. Hanelerin yüzde 46,6'sı oturduğu konutta ısıtma sistemi olarak soba (kömür, gaz, doğalgaz, elektrik ve benzeri) kullanırken, yüzde 37,6'sı kat kaloriferi, yüzde 11,5'i merkezi kalorifer sistemi, yüzde 4,2'si ise klima kullanmaktadır. Hanelerin oturdukları konutta ısınma amacıyla en fazla kullandıkları yakıt türü yüzde 45,7 ile doğalgaz olurken, bunu yüzde 29,2 ile kömür, yüzde 15,2 ile odun, yüzde 7,2 ile elektrik ve yüzde 2,6 ile diğer yakıt türleri takip etti." denildi.

Araştırma sonuçlarına göre, 2016 yılında oturduğu konutun izolasyonundan dolayı ısınamama problemi yaşayanların oranının yüzde 42,2 olduğunun kaydedildiği açıklamada, "Sızdıran çatı, nemli duvarlar, çürümüş pencere çerçeveleri ve benzeri problemler olan konutlarda yaşayanların oranı yüzde 38,1, odaların karanlık olması veya yeterli ışık alamaması problemi yaşayanların oranı ise yüzde 20,2 oldu. Oturduğu çevrede trafik veya endüstrinin neden olduğu hava kirliliği, çevre kirliliği veya diğer çevresel problemler yaşadığını belirtenlerin oranı yüzde 24,5 iken, suç veya şiddet olayları ile yoğun bir şekilde karşılaştığını belirtenlerin oranı yüzde 10,7 olarak gerçekleşti." ifadelerine yer verildi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler