Barzani'nin yetkileri devredildi

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin yetkilerinin Kürdistan Parlamento Başkanlığı, Hükümet ve Adalet Yüksek Konseyi’ne devredilmesinin oy çokluğuyla kabul edildiği bildirildi.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, Kürdistan Parlamentosu’na gönderdiği mektupta, yetkilerinin Parlamento Başkanlığı, Hükümet ve Adalet Yüksek Konseyi’ne devredilmesini istedi.

Kürdistan Parlamentosu, Barzani’nin yetkilerinin diğer mercilere devredilmesi gündemiyle bugün toplandı.

Başkanlığın yetkilerinin diğer kurumlara devredilmesi yasa tasarısı, oy çokluğuyla kabul edildiği belirtildi.

Mesut Barzani, bugün parlamentoya gönderdiği mektupta şu ifadelere yer vermişti:

"24 Ekim'de yapılması kararlaştırılan ancak hiç kimsenin aday olmaması sebebiyle ertelenen Kürdistan Başkalık seçimlerinin ardında başkanlık görevimin tekrar uzatılmasını reddediyorum. 1 Kasım 2017 tarihinde bitecek olan Kürdistan Başkanlığı görevimin uzatılmasını kabul etmiyorum. En kısa sürede parlamentonun toplanması ve Kürdistan Başkanı’nın yetkilerinin devredilmesi sorununun çözüme kavuşturulmasını talep ediyorum. Ben de peşmerge Mesut Barzani olarak milletimizin içerisinde ve aziz peşmergelerle halkımızın doğal hakları için mücadele etmeye ve milletimizin kazanımlarını korumaya devam edeceğim.” (İLKHA)

 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler