Aliyev Ruhani ile bir araya geldi

Bugün Tahran'a giden Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile bir araya geldi.

İran-Rusya-Azerbaycan Üçlü Zirvesi'ne katılmak üzere Tahran'a gelen Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile bir araya geldi.

Gerçekleşen görüşmede İran-Azerbaycan ilişkilerine işaret eden Ruhani, “Halihazırda iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin en iyi seviyededir. Her iki tarafın ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla iki ülkedeki potansiyellerle yetenekleri iyi bir şekilde kullanmalıyız.” dedi.

Ruhani, iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi için bankacılık sektöründeki sorunların kaldırılıp gümrük alanında yeni kolaylıkların sağlanması gerektiğini belirtti.

İran ve Azerbaycan arasında karşılıklı ticarette milli para birimi kullanımının hayata geçirilmesi gerektiğini de ifade eden Ruhani, enerji, demiryolu taşımacılığı, tarım, sanayi, petrol ile doğalgaz swapı konusunda ikili işbirliğinin ivme kazanmasının gerekliliğine vurgu yaptı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ise bu görüşmede, iki ülke arasındaki mevcut ilişkilerin iyi şekilde ilerlediğinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Aliyev, "İran, Rusya ve Azerbaycan arasındaki münasebetlerin geliştirilmesi, bu ülkelerin taşımacılık alanıyla kuzey-güney koridoru konusunda sahip oldukları işbirliğinin daha da genişlemesine yol açacak ve epey iyi bir geleceğe sahiptir." şeklinde konuştu.

İki ülkenin ilaç üretimiyle oto sanayi alanındaki işbirliğini olumlu olarak değerlendiren Aliyev, "Ülkeler arasındaki kabiliyetleri mevcut ortak yatırımların daha da genişletilmesi için arttırmalıyız." dedi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bugün Tahran’da Üçlü Zirve’de bir araya gelecek. Bu zirvede üç ülke arasında bölgesel ve uluslararası ilişkilerin ele alınacağı öngörülüyor.

İran, Azerbaycan ve Rusya cumhurbaşkanları geçen yıl ağustos ayında Bakü'deki zirvede bir araya gelmişti. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler