Bitlis İl Milli Eğitim Şube Müdürü Kayhan Subaşı, Bursa'dan gelen bazı basın mensuplarının Yanlızçamlar köyündeki okul hakkında servis ettikleri haberlerin gerçeği yansıtmadığını savundu.

Gezi ve yardım programı kapsamında geçtiğimiz günlerde Bitlis'e gelen 43 kişilik Bursa İl Dernekler Federasyonu (BİLDEF) heyeti, beraberinde getirdiği basın mensupları ile birlikte merkeze bağlı Yanlızçamlar köyündeki ilkokula giderek, yardım dağıttılar.

Yardımlar esnasında sosyal medya üzerinden canlı yayın yapan heyet, öğrencilerle birlikte fotoğraf çektirdi.

Söz konusu basın mensuplarının Bursa'daki yerel gazetelerde köy okullarını kötüleyen yazılarının ardından Bitlis İl Milli Eğitim Şube Müdürü Kayhan Subaşı, köye gelerek incelemelerde bulundu.

İncelemelerin ardından gazetecilere açıklama yapan Subaşı, bölgenin zorlu koşulları altına çalışan öğretmenlerin, medyada yer alan bazı haberler nedeniyle şevklerinin kırıldığını söyledi.

Okulda sobanın yanmadığı şeklindeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını savunarak, köye geldiklerinde sobanın yandığını gördüklerini dile getiren Subaşı, "Kent genelinde 148 noktada küçük ve büyük onarım olmak üzere okullarda çalışmalar yapıyoruz. 2017-2018 eğitim ve öğretim gidişatını olumsuz etkileyebilecek bir durum bulunmamaktadır. Merkeze bağlı Yanlızçamlar köyü ilkokulunun da bakım, onarım ve ısınma problemini tamamen ortadan kaldırdık. Öğrenciler sıcak bir ortamda eğitim faaliyetlerini sürdürmektedirler. Bundan bir süre önce bazı dernek üyeleri gelip köyleri gezmişler. Yanlızçamlar İlkokuluna girerek, ortaya koydukları bazı eksik, yalan ve yanlış bilgiler söz konusu. Tabi, bu da bizi son derece üzüyor. Burada ağır şartlar altında devletin en ücra noktadaki temsilcisi olan öğretmenlerin de şevklerini kırdı. Böyle yalan yanlış haber yapılmış. Elbette ki basın ekipleri okullarımıza girip çıkabilecekler, haber yapabilecekler. Ancak biz bu konuda eğitim ordumuzun şevkini ve heyecanını kırmayacak haberlerin yapılmasını arzu ediyoruz. Umarım bundan sonra bu çalışmalar da böyle devam eder." dedi.

"Baz istasyonu okulun sınırları dışındadır"

Okulun bahçesinde bulunduğu ileri sürülen baz istasyonunun da okul dışında olduğunu anlatan Subaşı, "Köyün ortasında bir baz istasyonu var. Okulun bahçesinde değil, sınırları dışındadır. Biz, okullara yakın yerlerde baz istasyonlarının kurulmasını arzulamıyoruz. Ayrıca bu, Bitlis İl Milli Eğitim Müdürlüğünü bağlayacak bir konu değil." ifadelerini kullandı.

Olay günü yaşananları anlatan okulun müdür yardımcısı Aynur Bayram ise getirilen malzemelerin yardımdan çok reklam amacı taşıdığını ve olayda art niyet olduğunu ileri sürdü.

"Bizi zan altında bıraktılar"

Kendilerinin zan altında bırakıldığını ifade eden Bayram, şunları söyledi: "Geçen hafta Bursa'dan bir heyet okulumuza geldi, sınıfları gezdiler. Öğrencilerle fotoğraf çektiler. Onlar gelmeden önce sabah sobamızı yakmıştık. Çocuklara mont getirmişler. Birden okula girdiler. Getirdikleri malzemeler çocukların bedenlerine uygun olmadığı için zaten hep küçük geldi. Biz de getirdikleri malzemeleri küçük kardeşlerine dağıtmak zorunda kaldık. Bir de çanta getirmişler. Zaten onlar da yetmedi. Okulumun durumu çok iyi. Sabah erken gelip sobaları yakıyoruz. Buraya gelenler gittiklerinde bizim hakkımızda çok kötü yazmışlar. Burada bizi zan altında bıraktılar."

"Öğretmenler olarak çok üzüldük"

Söz konusu iddiaların kendilerini oldukça üzdüğünü sözlerine ekleyen Bayram, "Bir de sınıflarda karma eğitim yaptığımızı söylemişler. Karma eğitim demek kız ve erkeklerin aynı sınıfta okuması anlamına geliyor. Sobaların yanmadığını söylemişler. Bizi en çok da bu üzdü. Okulun çok fazla kötü olduğunu, öğrencilerin perişan halde olduğunu söylemişler. Buradaki insanların geçimi hayvancılıktır. Bazen her yer kokuyor. Bunu yadırgamamak gerek. Sonuçta köydür burası. Bize getirdikleri malzemeler de ancak mevsimlik olarak giyilebilir. Kesinlikle Bitlis'in kış şartlarına uygun değildir. Biz bunu bir hakaret olarak algılıyoruz. Burada görev yapan öğretmenler olarak çok üzüldük. Sonuçta burada bir fedakârlık yapıyoruz. Köy ortamında eğitim vermeye çalışıyoruz. Şartları zor ama bizim hiçbir şikâyetimiz yok. Halimizden, öğrencilerimizden, okulumuzdan gayet memnunuz. Onların yazdıkları hiç doğru değil." şeklinde konuştu. (Şükrü Tontaş - İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler