41'inci Muhtarlar Toplantısı'nda muhtarlara hitap eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mahalle kavramının yeniden tanımlanması gerektiğini söyledi.

İlki 27 Ocak 2015 tarihinde gerçekleştirilen Muhtarlar Toplantısı'nın 41'incisi Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; Ardahan, Bayburt, Bolu, Bursa, Erzurum, Gaziantep, Kayseri, Niğde, Osmaniye, Sinop, Şırnak, Trabzon, Uşak, Yozgat ve Zonguldak illerinden gelen muhtarlara hitap etti.

Türkiye'de muhtarlıkları ve muhtarları görmezden gelerek hiçbir işi hakkıyla başarmanın, hiçbir reformu güçlü bir şekilde hayata geçirmenin mümkün olmadığını belirten Erdoğan, 16 Nisan'da kabul edilen anayasa değişikliğiyle cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçileceğini söyledi.

Erdoğan, "Yeni yönetim sisteminde muhtarlarımızın yine çok önemli bir görev üstleneceklerine inanıyorum. Mahalli idareler ve merkezi yönetim organlarıyla mahalle arasındaki ilişki, hiç şüphesiz yine muhtarlarımız üzerinden yürüyecektir." dedi.

"Mahalle kavramı yeniden tanımlanmalıdır"

Mahalle kavramının yeniden tanımlanması gerektiğini dile getiren Erdoğan, 20, 50, 100 nüfuslu muhtarlıkların, hayallerindeki hizmet birimleri olmadığını; mahallelerin teşkili için bir alt ve üst nüfus sınırı getirilebileceğini ifade etti. Erdoğan, bu şekilde muhtarlıkların sadece bir mühürden ibaret yerler olmaktan çıkartılıp, etkin ve işlevsel yönetim birimlerine dönüştürülebileceğini bildirdi.

Konuşmasında FETÖ'ye değinen Erdoğan, şunları söyledi: "FETÖ'nün, kimin sarf malzemesi olduğunu ben açıklamayacağım, benim milletim zaten aklıselimiyle onların kimin sarf malzemesi olduğunu bilir. Bu örgüt, 40 yıl boyunca eğitim diyerek, hizmet diyerek, himmet diyerek devşirdiği insan kaynağını, kendi amaçları, daha doğrusu kendisine verilen görevler için birer araç, birer malzeme olarak görmüş ve kullanmıştır."

"15 Temmuz'a 'tiyatro' diyecek kadar alçaldılar"

"Daha düne kadar FETÖ yapılanması konusunda ağızlarına geleni söyleyenler, bugün başımıza FETÖ'nün en büyük yol arkadaşı kesildi." diyen Erdoğan, "15 Temmuz'dan beri de FETÖ'nün uluslararası alanda kendini ibra etmek için ihtiyacı olan hangi argüman, hangi söz, hangi iddia, hangi iftira, hangi senaryo varsa, şimdi onu anlatıyorlar. En son 15 Temmuz'a 'kontrollü darbe girişimi' diyecek, 'tiyatro' diyecek, 'senaryo' diyecek kadar alçaldılar." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi içindeki kütüphane inşaatı

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi içindeki kütüphane inşaatının devam ettiğini de sözlerine ekleyen Erdoğan, "Çok fazla sürmeyecek, yakın bir zamanda inşallah orası da bitiyor. 5 milyon kitap hacminde bir kütüphane, hem dijital, hem klasik ve 24 saat tüm gençliğimize, halkımıza açık bir kütüphane yapıyoruz. Dünyada 150 milyon cilt kitabı olan kütüphaneler var. Biz nerede kalmışız görüyorsunuz değil mi? Ama bunları aşacağız, inşallah arkamızdan gelenler de evvel Allah bizi aşıp geçecekler." şeklinde konuştu. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler