Batman’da zehirli yemle balık avı yapılmasına tepki

Dicle Nehri'nde zehirli yem ile balık avı yapılmasına tepki gösteren Batman Sağ-Çev, yetkililerin buna karşı gerekli tedbir almasını istedi.

Önceki gün Batman merkez Kantar Köprüsü çevresinde Dicle Nehri'nde zehirli yem ile balık avlanması nedeniyle balıklar ve nehirden su içen hayvanların zehirlenerek telef olduğu iddia edildi.

İLKHA’nın "Dicle Nehri’nde zehirli yem ile balık avı iddiası" başlığıyla gündeme getirdiği konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Batman Sağlık ve Çevrecilik Derneği (Sağ-Çev) Yönetim Kurulu Başkanı Sıtkı Güneş, zehirli yem ile balık avı yapılmasına tepki göstererek, yetkililere çağrıda bulundu.

Hayvanları zehirleyerek av yapılmasının doğru olmadığını söyleyen Güneş, "Önceki gün basınından Batman çayındaki suya bir çeşit zehir atılarak balıkların avlanmaya çalışıldığını duyduk. Balıkları avlamak amacıyla suya zehirli madde bırakmak hem çevreye hem de insan sağlığına zarar verir. Ayrıca suda bulunan diğer canlıların, özellikle yavruların ölümlerine sebep olur. Sırf balık avlamak uğruna diğer canlılara insanlara ve çevreye zarar vermek doğru bir davranış değildir." dedi.

Yetkililerin bu ve buna benzer olaylara karşı gerekli tedbirleri alması gerektiğini vurgulayan Güneş, "Bu amaçla bu işi yapanlara tavsiyemiz bu tür davranışlardan vazgeçsinler. Balık avlama usullerinin dışına çıkmasınlar. Çevreye ve insanlara zarar vermeye kimsenin hakkı yoktur. Doğayı, çevreyi ve canlıları korumak insan olarak hepimizin görevidir. Yetkililerden de isteğimiz, bu tür olaylar karşısında biraz daha duyarlı olmaları, gerekli kontrolleri yapmaları, usul ve kaide dışına çıkanları engellemeleri ve bu konuda gerekli olan düzenlemeleri yapmalarıdır." diye belirtti. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler