Dışişleri: PYD'nin DEAŞ'lıları tahliye etmesi vahim ve ibret vericidir

Dışişleri Bakanlığı, PYD/YPG’nin Rakka'da DEAŞ mensuplarını tahliye etmesinin son derece vahim ve ibret verici bir gelişme olduğuna dikkat çekti.

Dışişleri Bakanlığı, PYD/YPG’nin DEAŞ mensupların Rakka’dan tahliye edilmesi için DEAŞ’la yaptığı belirtilen gizli anlaşma hakkında açıklamalarda bulundu.

Dışişlerinden yapılan yazıla açıklamada, "Terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı PYD/YPG’nin güdümündeki sözde “Suriye Demokratik Güçleri”nin, Rakka’nın DEAŞ terör örgütünden temizlenmesine yönelik harekat sürerken DEAŞ’la anlaşarak, çok sayıda DEAŞ teröristini Rakka’dan tahliye etmesi, son derece vahim ve ibret verici bir gelişmedir." denildi.

PYD/YPG’nin Suriye’deki amacının DEAŞ’e karşı mücadele etmek değil, sahada gayrimeşru oldubittiler yaratmak, toprak işgal etmek ve buralarda demografik yapıyı değiştirmek olduğu vurgulanan açıklamada, "Sözkonusu anlaşma, bir terör örgütüyle mücadelenin başka bir terör örgütüyle yürütülmesi halinde bu terör örgütlerinin eninde sonunda birbiriyle işbirliğine gideceği gerçeğinin yeni bir örneği olmuştur." diye belirtildi.

Açıklamanın sonunda, "DEAŞ’la Mücadele Uluslararası Koalisyonu ve ABD Savunma Bakanlığı Sözcüleri tarafından konu hakkında yapılan açıklamalarda, sözkonusu anlaşmanın varlığının inkar edilmemesinden, tersine bu anlaşmaya “saygı duyulduğunun” görülmesinden de esef duyulmuştur." ifadelerine yer verildi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler