Kömür sobası zehirlenmelerine dikkat

Her yıl onlarca kişinin özellikle sobadan sızan karbonmonoksit gazı ile zehirlendiğine dikkat çeken Adana Halk Sağlığı Müdürlüğü, kömür sobası zehirlenmelerine karşı uyarılarda bulundu.

Adana Halk Sağlığı Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, kış aylarında, özellikle rüzgârlı havalarda soba zehirlenmelerinin sık yaşandığına dikkat çekilerek halkın tedbirli olması uyarısında bulunuldu.

Karbonmonoksit vücuda solunum yolu ile girdiği ve doğrudan kana geçerek oksijen alımını engelleyerek zehirlenme ve ölüme neden olduğu belirtilen açıklamada, Karbomonoksitle meydana gelen zehirlenmelerde kısa süre içerisinde tıbbi müdahale yapılmazsa, zehirlenmelerin ölümle sonuçlanabileceği kaydedildi.

Açıklamada ilk müdahaleler hakkında ise şu tavsiyelere yer verildi: "Zehirlendiği anlaşılan kişinin olay mahallinden uzaklaştırılması, temiz havaya çıkarılmasının sağlanması, hastanın sıcak tutulması, acil sağlık hizmetlerinin kullanılması (112 nolu telefon), ambulans gelene kadar solunumu engelleyebilecek ağız ve burundaki kusmuk, balgam gibi maddelerin temizlenmesi, hastanın battaniye ile sarılarak vücut ısısının korunması ve en yakın sağlık kurumuna hastanın nakil edilmesinin sağlanması gerekir." (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler