Diyarbakır'da 2004 yılında camide Kur'an-ı Kerim dersi verdiği için hakkında açılan davanın mahkûmiyetle sonuçlanmasının ardından dün akşam koçbaşıyla evinin kapısı kırılarak gözaltına alınan Ayşan Orakçı tahliye edildi.

Diyarbakır'da 2004 yılında camide Kur'an-ı Kerim dersi verdiği için hakkında açılan davanın mahkûmiyetle sonuçlanmasının ardından gözaltına alınan götürülen Ayşan Orakçı, tahliye edildi.

Dün akşam saat 17.00 sıralarında Bağlar'daki evine baskın yapılan Orakçı, koçbaşıyla evinin kapısı kırılmış ve onlarca özel harekat polisinin katılımıyla düzenlenen baskında gözaltına alınmıştı.

Baskında kadın ve evdeki kız çocukları yere yatırılarak rencide edildiği, evin içine postallarıyla giren özel harekat polislerinin, kız çocukların başlarını örtmelerine dahi izin vermedikleri ve hakaretler savurdukları belirtilmişti.

Baskın anında ve evde yapılan aramada mahalle muhtarını dahi çağırma gereği duymayan polis, hakkında tutukluma kararı verilen cami müdavimi, Kur'an hocası Ayşan Orakçı'yı gözaltına almış sonrasında ise Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevine götürmüştü.

Büyük tepki çeken bu olayın ardından Orakçı'nın avukatları itirazda bulundu. İtiraz üzerine Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Yargıtay 16. Ceza Dairesi Başkanlığına bir yazı göndererek "hükmün infazın durdurulmasına ve tahliyesi" kararı verdi. Orakçı, saat 19.00 sıralarında karara istinaden Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevinden tahliye edildi.  (Emrah Deniz- İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler