Artan uyuşturucu kullanımına dikkat çeken Yeşilay Cemiyeti Diyarbakır Şube Başkanı, son zamanlarda insanları canavarlaştıran, duygulardan uzaklaştıran maddeler üretilmeye başlandığını, herkesin bu soruna eğilmesi gerektiğini söyledi.

Diyarbakır’da artan uyuşturucu kullanımına dikkat çeken Yeşilay Cemiyeti Diyarbakır Şube Başkanı Yahya Öger, toplumun bütün önde gelenlerinin bu konuya eğilmesini ve soruna çözüm olacak çalışmalarda bulunulması gerektiğini söyledi.

Uyuşturucu kullanımının her geçen gün özellikle gençler arasında arttığını vurgulayan Öger, buna bağlı ölüm vakalarının da sıklaştığını ifade etti.

Öger, “Üzülerek söyleyeyim ki, uyuşturucu kullanımı her geçen gün sadece Diyarbakır’da veya Türkiye’de değil dünyada çok ciddi manada artışa gitme yolunda. Uyuşturucu kullanımıyla ilgili özellikle genç kesim arasında 14-25 yaş arasında uyuşturucu kullanımın hızlı bir şekilde yayıldığı ve bu gençlerde kullanılan uyuşturucu türünden kaynaklı ölüm vakalarına da sıklıkla karşılaşmaya başladık.” dedi.

“İnsanları canavarlaştıran, duygulardan uzaklaştıran maddeler de üretilmeye başlandı”

Uyuşturucu kullanımın altında yatan sebeplerin mutlaka araştırılıp ona göre tahlilin yapılması gerektiğini sözlerine belirten Öger, gençlerin bu konuda bilinçlenmesinin önemine değinerek, “Uyuşturucu kullanımının zararları hakkında gençlere çok ciddi manada eğitim vermek lazım. Bununla ilgili Yeşilay 2014 yılından beri yapmış olduğu Türkiye Bağımlılıkla Mücadele (TBM) projesi kapsamında zaten eğitimlerini veriyor. Fakat yeterli miyiz, hayır yeterli değiliz. Çünkü uyuşturucu ticaretini yapan insanlar hakikaten her yolu deneyerek bir şekilde çocuklarımızı, gençlerimizi bu tür maddelere alıştırma noktasında bin bir hileye başvuruyorlar. Düne kadar sadece esrar kullanımı varken ya da daha değişik birkaç tane bilinen sentetik uyuşturucu madde kullanımı varken, son zamanlarda çok ciddi manada insanın fizyolojisi, ruh hali üzerinde ciddi manada tahribatlar yapan, insanları canavarlaştıran, insani duygulardan uzaklaştıran kimyevi maddeler de üretilmeye başlandı.” ifadelerini kullandı.

“Diyarbakır’da uyuşturucu kullanımı hızla artıyor”

Bölgede, sosyo-ekonomik nedenlerin meydana getirdiği olumsuzluktan kaynaklı oluşan zeminin gençleri uyuşturucu kullanmaya ittiğini, Diyarbakır’daki uyuşturucu kullanımının korkunç rakamlara ulaştığını belirten Öger, “Diyarbakır’da uyuşturucu kullanımı hızla artıyor. Nüfusumuzun nerdeyse 5'te 3'ü maalesef madde kullanıyor. 5'te 3'ü dediğimizde, Diyarbakır nüfusu 2 milyona yaklaşıyor. Bu, 60-70 bin gibi bir nüfusa tekabül ediyor. Yani 70 bin tane insan Diyarbakır ilinde, çevre ilçelerinde, kırsalında uyuşturucu kullanıyor ise bir defalık olsun, bağımlılık olsun, yani bir şekilde kullanıyor ise burada ciddi manada bir toplumsal yara vardır. Bu toplumsal yarada bizim gençlere hitap etmemiz lazım. Uyuşturucuyla mücadele ederken sadece esrarla, eroinle, sentetik uyuşturucuyla değil, aynı zamanda sigarayla, alkolle de mücadele etmemiz lazım.” ifadelerini kullandı. (Abdurrahman Tetik, Emrah Deniz - İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler