“Gaziantep Türkiye'nin tekstil ihracatında söz sahibi”

​Güneydoğu Anadolu Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı, Gaziantep’in Türkiye'nin tekstil ihracatında söz sahibi olduğunu söyledi.

Gaziantep’in Türkiye'nin tekstil ihracatında söz sahibi olduğunu belirten Güneydoğu Anadolu Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (GATHİB) Başkanı Sami Konukoğlu, Türkiye'nin tekstil ve ham maddeleri ihracatında ülkeye ciddi katkı sağlayan Gaziantep’in bundan sonraki süreçte de yenilikçi ürünlerle ihracatı artırmaya devam edeceğini belirtti.

Sami Konukoğlu başkanlığında toplanan GATHİB yönetimi, sektördeki gelişmeler, ihracatta gelinen son nokta ve gerçekleştirilen çalışmaları değerlendirdi.

Konukoğlu, toplantıda yaptığı konuşmada, dünden bugüne Türkiye'nin önemli ihraç kalemlerinden tekstilde her geçen gün yenilikçi çalışmalara imza atıldığını ve bu neticede Ar-Ge, Ür-Ge, tasarım ve inovasyon çalışmaları anlamında büyük yol kat edildiğini ifade etti.

İnşaattan sağlığa kadar hayatın hemen her alanında kullanılan tekstil ve ham maddelerinde lider şehir Gaziantep'in bu sektörde önemli yol aldığını ifade eden Konukoğlu, şunları söyledi:

“Türkiye'nin tekstil, ham maddeleri ihracatında ülkeye ciddi katkı sağlayan Gaziantep, bundan sonraki süreçte yenilikçi ürünlerle ihracatını artırmaya devam edecek. Tekstil ihracatında İstanbul'dan sonra ikinci sırada bulunuyoruz. Tekstil ihracatçısı yıllarca ihracatı artırmak için uğraş verdi. Gelinen noktada da Türkiye'nin tekstil ihracatında söz sahibi olduk. Elindeki ürünü geliştiren, sürekli yenilenmeyi gaye edinen ihracatçılarımız, bu çalışmaların semeresini almaya başladı. Hedefimiz gelecek yıllarda daha iyi yerlerde olmak, yeni ürünlerle pazarlarımızda ve yeni pazarlarda daha da güçlenmek.”

Ocak-ekim döneminde bölgeden 2 milyar 190 milyon 429 bin dolarlık ihracatın kayda alındığını ve geçen yılın aynı dönemine oranla ise yüzde bir artış sağlandığını bildiren Konukoğlu, tekstil ve ham maddeleri ihracatı içerisinde 669 milyon 114 bin dolarla kumaşların ilk sırada ve 646 milyon 968 bin dolarla ipliklerin ikinci sırada geldiğini, yıl sonunda hedefledikleri rakamlara ulaşmak için çalıştıklarını vurguladı.

Diğer taraftan, sektörün en önemli pazarlarının sırasıyla Avrupa Birliği, Ortadoğu, Afrika ve Amerika ülkeleri olduğunu belirten Konukoğlu, Irak, İtalya, İran, İngiltere, Suriye, Belçika ve ABD'nin de ihracatta ilk sıralarda geldiğine değindi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler