Restorasyonu tamamlanan 867 yıllık cami ibadete açıldı

Restorasyonu tamamlanan 867 yıllık olduğu belirtilen tarihi Ulu Camii, ibadete açıldı.

Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından 2013 yılında restorasyon çalışması başlatılan tarihi Ulu Camii, yaklaşık 5 yıl devam eden çalışmanın ardından ibadete açıldı.

Açılışa katılan Bitlis Valisi İsmail Ustaoğlu, ecdadın bize emanet bıraktığı bu mirasın uzun süre restorasyonda bulunması kendilerini ziyadesiyle üzdüğünü belirtti.

Ustaoğlu, "Ecdadımızın bize emanet bıraktığı girişinde yılardır yaşanan problem, camimizin başta WC olmak üzere abdesthanesinin olmaması beni ziyadesiyle üzmüştü. 2013 yılında sözleşmesi yapılıyor, 2017 Haziran ayına kadar hala bu camimizin kapısından değil, penceresinden giriliyor. O gün arkadaşlarla burada yaptığımız görüşmelerde ve bize taahhüt edilen sürede bitirilmesini istedik. İşte gördüğünüz gibi ecdadımıza yakışan ve bizim inancımıza yakışır bir vaziyette camimizin kapısıyla, ravaklarıyla, tüm müştemilatıyla restorasyonu tamamlanarak, bugün kapıdan girmek nasip oldu." dedi.

Ustaoğlu, Bitlis halkının kendilerinden en büyük isteğinin bir an önce Ulu Camii’nin ibadete açılması olduğunu hatırlatarak, şunları söyledi: "Evet, yıllardır kronik bir problem olarak kalmış, cemaatimizin ve halkımızın bizden istediği Ulu Camimizin sıkıntılı olan durumunun biran önce ortadan kaldırılmasıydı. Şükürler olsun bunu bugün itibariyle gerçekleştirdik. Erkek ve bayan WC’siyle, çocuk emzirme odasıyla, tüm müştemilatıyla gördüğünüz gibi camimizin restorasyonunu tamamlandı. Camimizi hizmette açmış olduk. Hayırlı uğurlu olsun. İnşallah seneye ağırlığımızı Şerefiye Camii'mize vereceğiz." (Şükrü Tontaş-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler