Ruhani'den siyonistlere karşı birlik çağrısı

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, "İran olarak Müslüman ülkelerin her biriyle iş birliğine hazırız. Böylece Kudüs'ü korumaya hazırız. Bu konuda hiçbir çekincemiz ve ön koşulumuz yoktur." dedi.

Emperyalist ABD'nin Kudüs'ü siyonistlerin başkenti olarak tanıma girişiminin ardından İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) İstanbul'da toplandı.

Kudüs gündemiyle acil toplanan İİT Zirvesi'nde İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'de söz aldı.

Ruhani, "Bugün dayanışma ve vahdetten başka bir yolumuz yok" ifadelerini kullandı.

Alınan kararın bölgede yeni bir gerilimin başlangıcı olacağı uyarısında bulunan Ruhani, "Hep birlikte ABD'nin yanlış kararına karşı çıkmalıyız ve bunun gerçekleşemeyeceğini belirtmeliyiz. Müslümanlar, gayri meşru bu harekete karşı sessiz kalıp tepki göstermezse daha nice kötü planlanmış emellerle karşı karşıya kalır" diye konuştu.

Hasan Ruhani, "İran olarak Müslüman ülkelerin her biriyle iş birliğine hazırız. Böylece Kudüs'ü korumaya hazırız. Bu konuda hiçbir çekincemiz ve ön koşulumuz yoktur." dedi.

Müslüman ülkelerin Amerikalı ve Avrupalı ortaklarla iletişiminde protestolarını dile getirmesi gerektiğine dikkati çeken Ruhani, BM'nin de bu konuda önemli rol oynaması gerektiğini dile getirdi.

Bölgede de bazı ülkelerin ABD ile işbirliği halinde olduğunu ifade eden Ruhani, "Filistin'in kaderini belirleme çabası içindeler. Eğer bu çabalar ses getirirse siyonistler Filistin'i daimi olarak işgal eder" diye konuştu.

Ruhani, "Siyonistler, terörizm ve şiddet tohumlarını Ortadoğu'ya ekenlerdir. Son yüzyılın en başlarından bugüne kadar bunu yaptıklarını görüyoruz" ifadelerini kullandı.(İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler