Siirt merkezli gerçekleştirilen tarihi eser kaçakçılığı operasyonunda çok sayıda tarihi eser ele geçirildi.

Siirt merkezli gerçekleştirilen tarihi eser kaçakçılığı operasyonunda çok sayıda tarihi eser ele geçirildiği bildirildi.

Valilikten yapılan açıklamada, Siirt İl jandarma Komutanlığı KOM Şube Müdürlüğü ekiplerince 08 Ağustos 2017 tarihinden itibaren yürütülen planlı faaliyet kapsamında, Uyuşturucu İmal ve Ticareti, 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıkları Kanununa Muhalefet ve 6136 sayılı Ateşli Silahlar ve bıçaklar Hakkında Kanuna Muhalefet suçlarını işlediği değerlendirilen 6 şüphelinin yakalanması maksadıyla 13 Aralık 2017 Çarşamba günü eş zamanlı olarak, Siirt İl merkezinde bir, Kurtalan ilçesinde 3 ve Yalova'nın Altınova ilçesinde bir olmak üzere toplam 5 adrese operasyon yapıldığı belirtildi.

Yapılan operasyon sonucunda 4 şüpheli kişinin çeşitli aletlerle birlikte yakalandığı aktarılan açıklamada, şüphelilerin evlerinde yapılan aramada, ağırlıklı olarak Roma ve Bizans dönemine ait altın, gümüş ve bronzdan yapıldığı değerlendirilen heykel, sikke ve takı grubu tarihi eserler ele geçirildiği ifade edildi.

Açıklamada, şunlar ele geçirildiği belirtildi: "129 sikke, 129 yüzük, 3 heykel, 72 çeşitli tarihi obje, 97 gram toz esrar, el detektörü."

Soruşturmanın devam ettiği kaydedildi. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler