Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Mescid-i Aksa’ya kimse dokunmasın istiyoruz. Kudüs’e uzanan her eli İstanbul'a uzanmış sayarız.” dedi.

AK Parti Yalova İl Kongresi’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Eğer uluslararası sistem, Birleşmiş Milletler çatısı altında, dünyadaki haksızlıklara, adaletsizliklere, zulümlere dur diyecek mekanizmaları oluşturmazsa, insanlık büyük bir kaosa doğru sürüklenecektir. Biz, sadece kendimiz için değil, Birleşmiş Milletler çatısı altındaki 196 ülkenin tamamının hayrı için, geleceği için bu çağrıyı yapıyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’nin Kudüs meselesinde ortaya koyduğu tavır gayet açıktır, gayet nettir. Biz Kudüs’te bu şehrin tarihine, inançlar ve halklar için taşıdığı öneme uygun hareket edilmesini istiyoruz. Mescid-i Aksa’ya kimse dokunmasın istiyoruz. İstiyoruz ki orası bizim ilk kıblemizdir, dolayısıyla buraya müdahale edilmemelidir. Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımak, bu ülkenin Filistinlilere ve esasen Kudüs’ü ziyarete gelen herkese uyguladığı devlet terörünü ödüllendirmek demektir.”

Konuşmasında, Filistin’in geçen 70 yıllık süreçte nasıl işgal edildiğini, ekranda yer alan harita üzerinden dönemler hâlinde gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Eğer adaletse biz adaletin tecellisini istiyoruz ve diyoruz ki; Birleşmiş Milletler, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ne gerekiyorsa yapacaksınız. Yapmıyorsanız, biz de hukuk içinde gerekeni yapmak için ilgili mercileri zorlayacağız” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının devamında konuyla ilgili olarak şunları kaydetti: “Ellerinde hiçbir silah olmayan, çıplak elleri ve sesleriyle haklarını korumaya çalışan masum insanlara karşı israil askerlerinin yaptıkları insanlık dışı muamelenin hiçbir izahı yoktur. Şayet bu görüntüler israil’den değil de dünyanın başka herhangi bir ülkesinden gelseydi, inanın bana dünyayı o devletin başına yıkarlardı. Hele hele Türkiye’den böyle bir görüntü yansımış olsaydı, Batı medyası günlerce, aylarca bunları manşetlerinden, ekranlarından eksik etmezdi. Neredesiniz şimdi, konuşun bakalım.” (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler