Diyarbakır'da yüzbinlerin katılımıyla gerçekleşen "Kudüs'e Sahip Çıkıyoruz" mitinginin katılımcıları, Müslüman Kürt halkını siyonizmle bir arada göstermeye çalışanlara en güzel cevabı İstasyon Meydanı'nda toplanan kalabalığın verdiğini belirttiler.

Emperyalist ABD'nin Kudüs'ü işgalci siyonistlerin sözde başkenti olarak ilan etmesini tel'in etmek amacıyla, HÜDA PAR tarafından Diyarbakır'da düzenlenen "Kudüs'e Sahip Çıkıyoruz" mitinginin katılımcıları, duygu ve düşüncelerini İLKHA'yla paylaştı.

Trump'un kararını tanımadıklarını ifade eden katılımcılar, Müslüman Kürt halkını siyonizmle bir arada göstermeye çalışanlara en güzeli cevabı İstasyon Meydanı'nda toplanan kalabalığın verdiğini belirttiler.

İsraili bir devlet olarak tanımadıklarını ifade eden Özgür Kudüs Platformu Başkanı Mehmet Eşin, Filistin'de bir köyün bile israilin başkenti olmayacağını söyledi.

Diyarbakır'ın, bağrında nice âlimler çıkardığını hatırlatan Özgür Kudüs Platformu Başkanı Eşin, Diyarbakır'dan karara karşı miting düzenlenmesinin anlamlı olduğunu belirtti.

"Bir köyü bile israilin başkenti olarak kabul etmiyoruz"

Trump'un kararına tepki gösteren Eşin, "Bu kararı biz tanımıyoruz, reddediyoruz. İsrail diye bir yönetimi, bir idareyi tanımıyor ve kabul etmiyoruz. Dolayısıyla ne Kudüs'ü, ne Tel Aviv'i, ne de başka bir şehri, bir köyü bile israilin başkenti olarak kabul etmiyoruz. Tabi bugün burada Diyarbakır halkı ve çevre illerden, köylerden Müslüman kardeşlerimiz, bacılarımız bu kararı protesto etmek amacıyla burada toplanmışlar. Bu organizeyi yapan HÜDA PAR'dan ve destek veren kurumlardan Allah razı olsun. Özellikle son dönemlerde Müslüman Kürt halkını siyonizmle, israille, farklı karanlık güçlerle bir arada göstermeye çalışan kişilere kurumlara en güzel cevap, Diyarbakır İstasyon Meydanı veriyor. Kürt halkı Müslümandır, bağrından nice âlimler ve Selahaddin'i Eyyubi'yi çıkarmıştır. İnşallah-u Teâlâ bu sesin Diyarbakır İstasyon Meydanı'ndan verilmesi değerlidir, kıymetlidir. Temennimiz, umudumuz bu tür eylemlerin, programların artarak devam etmesi ve nihai hedef olarak özgür Kudüs ve ümmetin özgürlüğünün, ümmetin kurtuluşunun Müslümanlara hediye olmasıdır." dedi.

Mitinge Irak Kürdistan Bölgesinden katılım gösteren Prof. Dr. Süleyman Selim İbrahim ise Kudüs'ün ümmetin birleşme noktası olduğuna vurgu yaptı.

"Bu karar, bir kez daha Kudüs'ün esaretinden kurtulmasına vesile olacak"

Kararın ümmetin birleşmesine vesile olacağını dile getiren Prof. Dr. İbrahim, "Bu karara karşı verilen tepki, ümmetin imanını gösterir. Bu karar ümmetin birleşmesine, gafletten uyanmasına vesile olacak. Bu karar, bir kez daha Kudüs'ün esaretinden kurtulmasına vesile olacak. Bu kararla her şey ortaya çıktı. İnşallah ümmet büyük bir zafer elde edecek. Bu miting çok güzeldi. Bu organizeden dolayı HÜDA PAR'a teşekkür ediyoruz. Burası kardeşliğin meydanıdır. Biz bu kalabalığı, birlikteliği görünce imanımız artıyor. İnşallah bu miting Müslümanları birleştirecek." ifadelerini kullandı. (M. Hüseyin Temel, Mehmet Çelik – İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler