SGK Van İl Müdürlüğü bazı primlerin ödeme sürelerini açıkladı

Sosyal Güvenlik Kurumu Van İl Müdürlüğü, 2017 yılı Kasım ayına ilişki bazı primlerin ödeme süresini açıkladı.

Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğine, 5 Aralık 2017 tarihli ve 30261 sayılı Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmelikle  “2017 yılı Kasım ayına ilişkin bazı primlerin ödenme süresi” başlıklı geçici 34 üncü madde eklenerek, sigorta primlerinin ödemelerinin yapılmasına ilişkin tarih düzenlemesi yapıldı.

Yapılan düzenlemeye göre, söz konusu madde ile “Ayın Bir’i ile 30’u arasındaki çalışmaları karşılığı ücret alan sigortalıların, 2017 yılı Kasım ayına ilişkin sigorta primleri ile ertelenen 2017 yılı Şubat ayına ilişkin sigorta primleri en geç 26.12.2017 tarihinde Kuruma ödenir.” hükmü getirildi.

Buna göre, işverenlerin sigorta prim teşvik ve desteklerinden yararlanmaya devam edebilmeleri, süresinde ödenmeyen primler nedeniyle gecikme cezası ve gecikme zammına maruz kalmamaları açısından, 2017 yılı Kasım ayına ilişkin sigorta primleri ile ertelenen, 2017 yılı Şubat ayına ilişkin sigorta primlerini en geç 26.12.2017 tarihine kadar ödemeleri gerekmektedir.

Diğer taraftan, borçları çeşitli Kanunlar uyarınca taksitlendirilen işverenlerin taksit son ödeme tarihlerinde herhangi bir değişiklik yapılmadığı, ödemelerin ödeme planlarındaki tarihler baz alınarak yapılması gerektiği belirtildi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler