Müslümanlara ait 40 köy daha yakıldı

İnsan Hakları İzleme Örgütünün (HRW) verdiği bilgilere göre, ekim ayından bu yana Arakan'da Müslümanlara ait 40 köy daha ateşe verildi.

İnsan Hakları İzleme Örgütünün (HRW) yayımladığı uydu görüntülerine göre, ekim ayından bu yana Arakan'da Müslümanlara ait 40 köyün daha ateşe verilmesiyle bölgede 25 Ağustos'tan beri kundaklandığı tespit edilen köy sayısı 354'e çıktı.

HRW'nin Asya Direktörü Brad Adams, "Bu durum, Arakanlı Müslümanların güvenli bir şekilde geri döneceğine dair taahhütlerin sadece kandırmaca olduğunu ortaya koyuyor." dedi.

Söz konusu uydu görüntülerinin, Myanmar hükümetinin, Arakanlı Müslümanlara ait köylerin artık yakılmadığı açıklamalarını yalanladığını belirten Adams şöyle konuştu: "Myanmar hükümetinin Arakanlı Müslümanların güvenli bir şekilde topraklarına döneceğine dair verdiği sözler ciddiye alınmamalı. Myanmar ordusunun Arakan'da sivillere yönelik saldırılarında 25 Ağustos'tan bu yana binlerce Müslüman hayatını kaybetti."

Budist Myanmar yönetiminin bölgeye giriş çıkışlara izin vermemesi nedeniyle ölen sivil sayısı tam olarak tespit edilemiyor. Binlerce Arakanlı Müslüman, can güvenliği nedeniyle halen bölgeden uzaklaşmaya çalışıyor. (İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler