Batman üniversitesi rektöründen “28 Şubat Uygulaması” iddiasına yanıt

Bugün basına yansıyan ve 28 Şubat uygulamalarının yaşandığı iddia edilen Batman Üniversitesi Rektörü adına bir açıklama yapıldı.

Bugün basına yansıyan ve Batman Üniversitesi Rektörlüğü adına yayımlanmış bir belge gerekçe gösterilerek, Batman Üniversitesine 28 Şubat uygulamalarının yaşandığı yönünde çıkan haberlere Rektör Aydın Durmuş’tan açıklama geldi.

Belgenin Rektörlük tarafından yayımlandığı kabul edilen ancak olayın güvenlik gerekçesiyle yapıldığı belirtilen açıklamada, yapılan haberlerin maksatlı ve tezgâhlanarak yapıldığı iddia edildi.

Sık sık ‘FETÖ metodu kumpas’ vurgusu yapılan açıklamada, yapılan haberlerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yetkisini sorgulamakla eş tutulması anlamına geldiği yönünde değerlendirme yapılması ise dikkatlerden kaçmadı.

Habere konu olan rektörlük yazısında şu ifadelere yer verilmişti;

“İslami İlimler Fakültesi Dekanlığı tarafından 01.12.2017 tarihinde Üniversitemiz Rektörlüğü muhatap alınarak yazılan yazıda; peçeli ve gözlüklü, bayan olup olmadıkları belli olmayan ve kimlikleri net anlaşılamayan kişilerin olduğu ve güvenlik açısından tedirginlik yaratıldığı ifade edilmiş, söz konusu yazıya cevaben de 07.12.2017 tarihli Rektörlüğümüz yazısında; böyle kişiler varsa Dekanlığın sorumluluğunda olduğu hatırlatılarak, “Yüksek Öğretim Kurumları Öğrenci Kılık Kıyafet Yönetmeliği” kapsamında gerekli işlemlerin yapılması, ayrıca peçe ile üniversiteye gelen öğrenciler var ise bayan güvenlik görevlileri tarafından özel bir alanda yüzüne bakılıp, kontrol yapılmasının uygun  olacağı… Dekanlığa sözlü olarak iletilmiştir.

Açıklamada, Rektörlüğün konu hakkında idari soruşturma başlattığı belirtildi. (İLKHA)     

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler