VEDAŞ’ın kayıp kaçağı bitiren projesine ödül

Van Gölü Elektrik Dağıtım A.Ş. (VEDAŞ), elektrikte kayıp-kaçağı bitiren projesi ile “Ar-Ge Başarı Ödülü” kazandı.

Elektrikte kayıp-kaçağı bitiren projesi ile “Ar-Ge Başarı Ödülü” kazanan Van Gölü Elektrik Dağıtım A.Ş. (VEDAŞ), Genel Koordinatörü Osman Akyol,  VEDAŞ olarak Türkiye’nin kronikleşen bir sorununa çözüm üretmenin heyecanını yaşadıklarını belirterek, “Bu başarının takdir edilmesi bizi son derece mutlu etti.” dedi.

“Enerjide Ar-Ge Çalıştayı”, Enerji Piyasası Denetleme Kurumu (EPDK) koordinatörlüğünde ELDER ve GAZBİR tarafından Ankara’da düzenlendi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez ve EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz’ın katıldığı organizasyonda VEDAŞ, “Elektrik Dağıtım Şebekesinde Kayıp ve Kaçak Elektrik için Önleyici Çalışmalar” projesiyle ödül kazandı.

Ödülü, VEDAŞ adına VEDAŞ Genel Koordinatörü Osman Akyol, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez’in elinden aldı.

VEDAŞ Genel Koordinatörü Osman Akyol,  VEDAŞ olarak enerji sektöründe öncü projeler geliştirmeye devam ettiklerini belirterek, “Van Gölü Elektrik Dağıtım A.Ş. uygulamaya koyduğu projesiyle sektörün en kritik sorunlarından birine çözüm getirdi. Bu ödülün alınmasında emeği geçen; tüm birimlerimizde görev yapan en alt kademeden en üst kademeye kadar tam bir ekip olma azim ve kararlılığıyla çalışan tüm çalışanlarımızı kutluyorum. Başarılarının devamını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Kayıp Kaçak Oranı Yüzde 65’ten 15’e İndi

VEDAŞ’a ödül kazandıran projeyle, yüzde 65 kayıp-kaçak yaşanan Van’ın Gevaş İlçesi’nde toplam 7 bin 665 abonenin sayaçları uzaktan açma kesme ve okumaya elverişli PLC sayaçlarla değiştirildi.

Proje kapsamında abone sayaçları bağlantı direkleri üzerine monte edilerek müşterinin sayaca müdahale, sayaç öncesinde harici hat çekme gibi kaçak kullanım yöntemlerinin önüne geçildi.

Kayıp-kaçağı önlemek amacıyla geliştirilen sistem, aboneye giden elektrik miktarını otomatik olarak kayıt altına alan bir sayaç vasıtasıyla merkeze iletiliyor ve buna göre ay sonunda abonenin gerçek tüketimi belirleniyor. Gevaş’ta başlanan pilot uygulamayla kayıp-kaçak oranı projenin uygulandığı Gevaş ilçesinde yüzde 15’lere düştüğü belirtildi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler