Suriyeli ailenin içler acısı hali

Ülkesindeki iç savaştan kaçarak Batman'a sığınan Suriyeli Ahmed ailesi, soğuk kış günlerinde üzerinde oturacak halısı bile olmayan bir evde hayata tutunmaya çalışıyor.

Suriye'deki savaştan kaçarak Batman'ın Çamlıca Mahallesi'ki soğuk kış günlerinde üzerinde oturacak halısı bile olmayan bir eve yerleşen 12 nüfuslu Suriyeli Ahmed ailesinin içler acısı durumu yürek burkuyor. Ne bir elbise, ayakkabı ne de doğru dürüst yiyecek yemekleri olan aile, İLKHA aracılığıyla hayırseverlerden ve yetkililerden kendilerine uzanacak bir yardım eli bekliyor.

Mutfakta yok denecek kadar eşyası az olan ve doğru dürüst yiyecekleri bile olmayan aile, yaklaşık bir aydır geldiği Batman'da çok zor şartlarda hayata tutunmaya çalışıyor. Deyr ez Zor'daki evleri yıkıldıktan sonra Türkiye'ye sığınmak zorunda kalan ailenin yaşadığı mağduriyet, adeta yürekleri sızlatıyor.

Çok zor şartlarda yaşam mücadelesi verdiklerini ifade eden Süleyman Ahmed, bir aydır geldiği kentte iş imkânı bulamadığından eve ekmek götüremediğini belirtti. Ailesini savaştan kurtarmak için göç etmek zorunda kaldığını belirten Ahmed, yanlarına hiçbir eşyalarını bile alamadan kaçmak zorunda kaldıklarını ifade etti.

"Çok zor durumdayız"

Tercüme aracılığıyla yaşadıkları mağduriyeti dile getiren Ahmed, "Biz Deyr ez Zor'dan önce Antakya'ya (Hatay) geldik. Burada iş bulamadığımdan dolayı daha sonra Batman'a geldik. Batman'da da 12 kişilik bir aile olarak bir eve sığındık. Burada ne mutfak eşyalarımız ne de üzerinde yatacak eşyalarımız vardır. Şu anda bize gelen yardımlar da komşu ve hayırseverlerden gelmektedir. Başka da yardım almamaktayız. Şu anda işsizim, iş bulamıyorum. O yüzden çok zor durumdayız." dedi.

"Mecbur kaldığımız için kaçıp geldik"

Hayırseverlerden ve yetkililerden yardım bekleyen Ahmed, "Evde hiçbir şeyimiz yoktur. Çocukların ayakkabıları ve giyecek elbiseleri bile yoktur. Kira, elektrik ve su parası verecek gücümüz bile yoktur. Ne yapacağımızı bilemiyoruz. Esed'in istediğini yapmadığımız ve zulmünü kabul etmediğimiz için kaçmak zorunda kaldık. Onlar da bizim evimizi yakıp, yıktı ve hiçbir şeyimizi bırakmadılar. Bizler de mecbur kaldığımız için buraya kaçıp geldik." diye konuştu. (M. Fatih Akgül - İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler