Adalet Bakanı Gül: Tek tip kıyafet milletimizin beklentisiydi

Adalet Bakanı Gül, 'terör' nedeniyle tutuklu ve hükümlü bulunanların mahkemeye sevk edilecekleri esnada giyecekleri tek tip kıyafetle ilgili, “Bu milletimizin beklentisiydi ve hükümetimiz de bu anlamda düzenleme yaptı.” dedi.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, bazı temaslarda bulunmak üzere Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ile birlikte memleketi Gaziantep'e geldi. Bakanlar Gül ve Şimşek, beraberlerindeki milletvekilleriyle birlikte, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve AK Parti Şahinbey İlçe Başkanlığını ziyaret etti.

Burada bir açıklama yapan Bakan Gül, Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlar nedeniyle tutuklu veya hükümlü bulunanların, duruşmaya sevk edilmeleri durumunda, ceza infaz kurumu idaresince verilecek olan tek tip kıyafet giyme zorunluluğu ile ilgili konuştu.

Konuşmasına Gaziantep'in sömürgeci Fransız işgalinden kurtuluşunun 96'ncı yıl dönümünü kutlayarak başlayan Gül, Antep savunmasında şehit olan 6 bin 317 şehide Allah’tan rahmet diledi.

15 Temmuz darbe girişiminde bulunan ve şu anda firari durumda olanların ruhlarını dolarlar karşılığında satarak başka ülkelere sığındıklarını belirten Gül, “FETÖ'cülerin ortak özelliği vatana ihanet etmeleri. Kimisi 1 dolara, kimisi 50 bin dolara bu ülkeyi, bu cennet vatanı satıyor, ihanet ediyorlar. Ama gerçek olan şu ki bayrağına, istiklaline ve istikbaline layık olan bu millet, hiçbir şekilde ruhunu da kendisini de yabancıya satmış, Türkiye düşmanlarına satmış bu güruha asla izin vermemiştir. Kıyamete kadar da bu topraklarda hiçbir zaman bu gibi güruhlara, işgalcilere asla izin vermeyecektir.”dedi.

FETÖ yargılamalarının adil bir şekilde yapıldığını belirten Gül, “Bütün bu yargılamalar, hukuk devleti çerçevesinde, bu hainlerin yapmış oldukları tüm fiillerden dolayı devam edecektir. Bu yargılamalar da yine Anayasa'ya ve kanuna göre yapılmaktadır. Mahkemeler önüne gelen herkese de 'Sen suçlusun, şu kadar ceza vereceğim' demiyor, suçluyla suçsuzu ayırıyor. Yargılamayı adil bir şekilde yapıyor. Ama darbeciler görüyorsunuz en ağır cezayı, Türk Ceza Kanunu'nda hangi hüküm varsa bunlardan dolayı da cezalarını alıyorlar.”ifadelerini kullandı.

Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlar nedeniyle tutuklu veya hükümlü bulunanlar için tek tip kıyafet giyilmesini öngören kanuna da değinen Gül, “Bu milletimizin beklentisiydi, hükümetimiz de bu anlamda bir düzenleme yaptı. Elbette mahkemeler, en adil bir şekilde yargılamayı yapacak ve bu yargılamalar da en hızlı şekilde sonuçlanacaktır. Milletimizin beklentisi, ümidi bu şekildedir.” şeklinde konuştu.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ise konuşmasında, Anadolu'da bağımsızlığın meşalesini yakan Gaziantep'in bugün de Türkiye'ye üreterek, çalışarak öncülük ettiğini söyledi.

Zor bir dönemin geride bırakıldığını, hem Gaziantep hem de Türkiye ölçeğinde iyi günler yaşanacağına inandığını belirten Şimşek, “İnşallah gerek Ortadoğu'daki sıkıntılar giderek azalacak, gerek ülkemizde oynanan oyunlar biliyorsunuz bozuldu. İnşallah bundan sonra onun etkileri daha az hissedilecek. Ama şunun şuurunda olmak lazım. Bu milli mücadele devam ediyor. 96 yıl önce işgal kuvvetlerine karşı bir bağımsızlık mücadelesi söz konusuydu, bugün de bir gelecek mücadelesi söz konusu. Bundan kastım şehrimiz 960 fabrikasıyla, 150 bine yakın çalışanıyla üretiyor ve dünyaya mal satıyor. Bu mücadele de özellikle Gaziantep'in dördüncü sanayi devrimine hazır olması, dijital dönüşümü sağlaması ve böylece dünyada şehirler arası ülkeler arası rekabette gerçekten Türkiye'de öncü, lider konumuna gelmesi için hepimiz daha çok çalışıp, mücadele edeceğiz. Başarılı olacağız, olmamamız için de hiçbir neden yok. Yeter ki inanalım yeter ki ortaya çaba koyalım.” (İbrahim Koçyiğit - İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler