Asgari ücret uygulaması protesto edildi

Yeni asgari ücret Eminönü Meydanında düzenlenen eylemle protesto edildi.

1 Ocak 2018 günü itibariyle 1603 lira olan Asgari Ücret uygulaması İstanbul’da, Eminönü Meydanında düzenlenen eylemle protesto edildi.

Eğitim İlke-Sen, TOKAD, Özgür Yazarlar Birliği ve Sağlık İlke-Sen tarafından gerçekleştirilen eylemin başlangıcında konuşan Eğitim İlke-Sen Başkanı Ahmet Örs, senelerin geçtiğini ancak zulüm ve sömürünün sona ermediğini vurgulayan bir konuşma yaptı.

İşçi temsilcisi Arslan Tunçay, asgari ücret artışının son derece yetersiz kaldığını ve emekçileri mağdur ettiğini söyledi.

İşçi-Der kurucusu Adnan Kondak ise konuşmasında özellikle işçi sendikalarının işçi mücadelesindeki pasif tutumlarını eleştirdi.

Taş-İş-Der’den Cemal Bilgin emekçinin, işçinin haysiyetiyle yaşamak için bu adaletsiz sisteme karşı sonuna kadar direneceğini vurguladı.

Topluluk adına basın açıklamasını ise Sena Özayas okudu.

Özayas konuşmasına sermaye-iktidar ortaklığının sömürü politikalarını sürdürdüğünü vurgulayarak başladı ve ekonominin büyüdüğü iddialarını eleştirdi.

İfsada ve sömürüye neden olan ekonomi politikalarının emekçilere yoksulluğu, asgari ücret köleliğini ve iş cinayetlerini dayattığını belirten Özayas “sahte” olarak nitelendirdiği taşeron düzenlemesini yüzbinleri aşan ihraçlara neden olan OHAL’i eleştirdi, KHK’ların geri çekilmesini istedi.

Hakça üretim ve bölüşüm ile adil paylaşım ideali için mücadele edeceklerinin altını çizen Özayas, “Sermaye sahiplerine değil, sadece Allah’a kulluk edeceğiz!” diyerek konuşmasını bitirdi.

Eylem boyunca “Asgari Ücret Köleliktir, Sahte Taşeron Yasasına Hayır, Sermayenin Değil Rabbimizin Kuluyuz, OHAL Kalksın KHK’lar Geri Çekilsin, Kahrolsun Kapitalist Yağma/Köle Düzeni, Hakça Bölüşüm Adil Paylaşım, Seneler Geçiyor Kölelik Bitmiyor, İşçiler Ölüyor Sermaye Büyüyor” sloganları atıldı, tekbir getirildi. (İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler