“2017 yılında 189 ülkeye ihracat yapıldı”

2017 yılı toplam ihracat rakamlarını açıklayan Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı, Güneydoğu Anadolu Bölgesinden 2017 yılında 189 ülkeye ihracat yapıldığını söyledi.

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, 2017 yılının toplam ihracat rakamlarını açıkladı. 2017 yılı ihracat hedeflerinin yakalandığını ifade eden Çıkmaz, 2018 yılı hedeflerinin ise 10 milyar dolar olarak hedeflediklerini açıkladı.

Gaziantep'in ihracatının bir önceki yıla oranla yüzde 4.8'lik artışla 6 milyar 552 milyon 855 bin dolar olduğunu belirten Çıkmaz, bölge olarak GAİB'in 2017 yılı ihracatının da bir önceki yıla oranla yüzde 3.8'lik artışla 8 milyar 66 milyon 59 bin dolar olarak gerçekleştiğini bildirdi.

Çıkmaz, “Aynı yılda diğer ihracatçı birlikleri adına ise toplam 387 milyon 123 bin dolarlık ihracat kayda alınmıştır. Böylece birliğimiz ihracat kayıt işlem hacmi yüzde 2,4'lük artışla 8 milyar 453 milyon 179 bin dolar olmuştur.”dedi.

Gaziantep'in ihracat rakamları hakkında da bilgiler veren Çıkmaz, “Bölgemizin lokomotif ili Gaziantep, 2017 yılında 6 milyar 552 milyon 855 bin dolar ihracat ile Türkiye'nin en çok ihracat yapan altıncı ili konumundaki yerini almıştır.”ifadelerini kullandı.

Ortadoğu ülkeleri yüzde 53.2 oranla birinci sırada

Güneydoğu Anadolu Bölgesinden gerçekleştirilen ihracatta 2017 yılında Ortadoğu ülkelerinin yüzde 53.2'lik oranla birinciliğini koruduğunu belirten Çıkmaz, şunları söyledi:

“AB ülkeleri yüzde 18,6 pay ile ikinci, Afrika ülkeleri yüzde 10,3 pay ile üçüncü sırada bulunmaktadır. Toplam 189 ülkeye ihracat gerçekleştirilmiş olup bu ülkelerden Irak, ABD, Suriye, Suudi Arabistan, İran, İtalya, Almanya, İngiltere, İsrail ve Belçika bölgemiz ihracatında ilk sıralarda yer alan ülkelerdir.”

Ürün bazında halı, kumaş ve iplik gibi ürünlerin ön planda olduğuna dikkat çeken Çıkmaz, bölgeden en çok ihracatı gerçekleştirilen diğer ürünlerin ise, değirmencilik ve pastacılık ürünleri, plastikler ve mamulleri, bitkisel yağlar, demir çelik mamulleri, dış giyim ile ağaç ve orman ürünleri olduğu bilgisini verdi.

Türkiye'nin büyümesinin daha fazla üretim, daha fazla ihracatla mümkün olduğunu belirten Çıkmaz, 2018 yılında Güneydoğu Anadolu Bölgesinden 10 milyar dolar ihracat hedeflendiğini ifade etti.

Çıkmaz, Güneydoğu Anadolu Bölgesinden 2017 yılında toplam 189 ülkeye ihracat yapıldığının altını çizerek, “Bölge ihracatçılarımız ABD'den Çin'e, Irak'tan İtalya'ya kadar farklı bölge ve ülkelere ihracat yapma başarısı göstermiştir. Haritada ismi dahi bilinmeyen ülkelere ürün ihraç edilmekte. Türkiye'den kalkan ve dünyanın birçok ülkesine giden uçaklarda en az bölgemizden birkaç iş adamı görebilirsiniz. İhracatçımız adeta dünyayı turluyor. Gezmeden, görmeden, anlatmadan ihracat yapmanız mümkün değil. Türkiye'nin büyümesi daha fazla üretim ve daha fazla ihracatla mümkün. Sürdürülebilir üretim ve ihracat için 2018 yılında daha çok çalışacağız, daha çok üreteceğiz ve sanayi alanında katma değeri yüksek ürünlerin üretiminin arttırılması için AR-GE inovasyon ve tasarım merkezleri konularında üreticilerimizin bilinçlendirilmesi ve yeni yatırımların gerçekleştirilmesi için elimizden gelenleri yapacağız.”diye konuştu. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler