​Yasin Börü ve arkadaşlarının firari katil zanlılarından birinin yakalanmasını değerlendiren anne Hatice Börü, bu duruma çok sevinmediklerini çünkü Yasin ve arkadaşlarının geri gelmeyeceğini belirtti.

PKK/HDP'liler tarafından 6-7 Ekim 2014 tarihli saldırılarda katledilen Yasin Börü, Hüseyin Dakak, Riyad Güneş ve Hasan Gökgöz'ün firari katil zanlılarından Ersin Filizer, Diyarbakır’da yakalandı.

İLKHA’ya konuşan Yasin Börü’nün annesi Hatice Börü, firari sanığın yakalanmasına çok sevinmediklerini, bu durumun Yasin ve arkadaşlarını geri getirmeyeceğini söyledi.

Saldırıların yaşandığı dönemde ‘Çözüm süreci’ nedeniyle seslerinin duyulmadığını ifade eden anne Börü, saldırıların azmettiricileri ile görevini yapmayan kolluk kuvvetlerinin yargılanması çağrısında bulundu.

Saldırılarda kimin ne kadar payı varsa cezalandırılması gerektiğini dile getiren Börü, "Yakalanan firari sanık gerçekten o olaylara katılmışsa, o da katilse, Yasin’e bir tekme dahi atmışsa onun cezalandırılmasını istiyorum. Yakalanmasına çok sevinmedik, çünkü Yasin ve arkadaşları geri gelmeyecek ama o da rahat etmeyecek. İçeride çürümesini, etlerinin dökülmesini istiyorum. Ölmesin. Acı çekerek, yaptıklarını düşünerek her bir parçasının dökülmesini istiyorum. Firari 2 sanık daha var. Biliyorum ki kendi kendilerine gelip teslim olmazlar. İnşallah onlar da yakalanırlar. Her ne kadar bu ceza bizi tatmin etmiyorsa da en azından onlar rahat etmezler. Onlar da çeksinler, en azından hapsedilsinler. Onlardan bir şey eksilmeyecek, içerde yan gelip yatacaklar, yiyecekler, içecekler, bu bir ceza değil ama en azından yine de rahat etmezler. En azından dışarıda gezip tozmazlar." dedi.

"Azmettiriciler yakalanıp cezalandırılmadıkça bu gerçek bir mahkeme olmayacak"

Azmettiricilerinin de yargılanması çağrısında bulunan Börü, "Biz baştan beri sadece birkaç çapulcunun suçlu olmadığını söyledik. Azmettiriciler yakalanıp cezalandırılmadıkça bu gerçek bir mahkeme olmayacak. Önceden beri Selahattin Demirtaş, Zübeyde Zümrüt, Gültan Kışanak, o gece HDP MYK’sında o imzayı atan ve masada karar alanların hepsi, Yasin’in mahkemesinde yargılanmadığı sürece bu gerçek mahkeme ve yargılama olmaz. Bu gerçek mahkeme değil. Biz bunu kabul etmiyoruz. Bunu sizin aracılığınızla söylüyorum; bunlar da ceza alsın." ifadelerini kullandı.

"O gün emniyet çağrılara cevap vermiş olsaydı bir ihtimal Yasin ve arkadaşları kurtulabilirlerdi"

Saldırıların olduğu gün görevini yerine getirmeyen kolluk kuvvetlerinin de yargılanmasını istediklerini söyleyen Börü, sözlerine şöyle devam etti:

O gün vali ‘Biz eğer çıksaydık kayıp verecektik, şehit verecektik’ dedi. Bu senin görevindir, sen mecbursun bizi korumaya. Bizi koruyamıyorsan o görevden istifa et ya da biz kendimizi korumak için kendi önlemlerimizi, kendimiz alalım. Siz mecburdunuz o çağrılan yere gitmeye. Eğer o gün o çağrıya cevap verilmiş olunsaydı bir ihtimal Yasin ve arkadaşları kurtulabilirlerdi. Ben onların da yargılanmasını istiyorum, onların hür gezmesini istemiyorum.

"Yasin ve arkadaşlarının tek amacı kurban eti dağıtmaktı, onların alnındaki nur görülüyordu ki saldırılarak katlettiler"

Saldırıların olduğu dönemde "çözüm süreci" nedeniyle yalnız bırakıldıklarını hatırlatan Börü, "Biz o gün burada yalnız bırakıldık. Adına ‘çözüm süreci’ yada her derlerse desinler, o gün kimse bizi bir hafta 10 gün görmedi, görmezden geldi. Ta ki olayın iç yüzü çıkana kadar. Aranmaya başlandık. 16 yaşında bir çocuğun IŞİD olmadığı, çatışmaya girmediği, mazlumca haksızca katledildiği anlaşıldı. O gün HDP yetkililerince sakallı, çarşaflı dindar herkes hedef gösterildi. Biz dışarıda olsaydık, biz de saldırılara uğrayacaktık. Saldırılara uğrayan arkadaşlarımız vardı, çarşaflı bazılarımız dövüldü, hakarete uğradı. İnsanlar evlerinden çıkamıyordu. Yasin ve arkadaşlarının tek amacı kurban eti dağıtmaktı. Onların alnındaki nur görülüyordu ki saldırılarak katlettiler." diye konuştu.

16 sanık hakkında 5'er kez ağırlaştırılmış cezası verildi

Yasin Börü ve arkadaşlarının katledilmesine ilişkin Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan dava, güvenlik gerekçesiyle Ankara'ya nakledilmişti. Ankara 2'nci Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada 16 sanık hakkında 5'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına, 2 itirafçı sanık hakkında 5'er kez müebbet hapis cezasına, 6 suça sürüklenen çocuk hakkında 22'şer yıl hapis cezasına, bir suça sürüklenen çocuk hakkında 5 yıl hapis cezası ile 13 sanık hakkında da beraat karar verilmişti.

Geçtiğimiz günlerde Diyarbakır’da gözaltına alınan Ersin Filizer, Yasin Börü ve arkadaşlarının katil zanlılarının yargılandığı davanın karar duruşmasında 'Canavarca hisle ve eziyet çektirerek öldürme' ve 'Silahlı terör örgütün üye olma' suçlarından ağırlaştırılmış ömür boyu ve 15 yıla kadar hapis istemiyle yargılanmış, firari olması nedeniyle Burhan Ay ve İsa Özel ile beraber dosyası ayrılmıştı. (M. Hüseyin Temel, Abdurrahman Tetik – İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler