Toplanan inek sütü miktarında artış yaşandı

Toplanan inek sütü miktarının kasımda bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,6 arttığı açıklandı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 2017 yılının kasım ayına ait süt ve süt ürünleri üretimi istatistikleri açıklandı. Buna göre, ticari süt işletmelerince toplanan inek sütü miktarı kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,6 artarak 749 bin 761 ton oldu.

Açıklamada, kasımda ticari süt işletmeleri tarafından içme sütü üretiminin 146 bin 74 ton olarak gerçekleştiği ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,7 artış gösterdiği belirtildi.

İnek peyniri üretiminin 55 bin 40 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,3 arttığı belirtilen açıklamada, koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitlerinin ise 736 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 72,3 arttığı ifade edildi.

Yoğurt üretiminin 92 bin 191 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,3 arttığı ifade edilen açıklamada, ayran üretiminin ise 57 bin 567 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,5 artış gösterdiği belirtildi.

Açıklamada, kasım ayında ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü yağ oranının ortalama yüzde 3,5, protein oranının ise ortalama yüzde 3,3 olarak tespit edildiği ifade edildi.

Açıklamada, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarının kasımda bir önceki aya göre yüzde 1,3, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,6 arttığı kaydedildi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler