Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, önceki gün İranlı mevkidaşı Cevad Zarif ile yaptığı telefon görüşmesinde Trump'ın nükleer anlaşmaya yönelik açıklamalarını ele aldı.

Trump'ın, İran'a nükleer anlaşma kapsamında sağlanan yaptırım muafiyetini "son kez" uzattığını açıklamasının ardından İranlı mevkidaşı ile bir telefon görüşmesi yapan Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi İranlı mevkidaşı Cevad Zarif’e sakin olma çağrısı yaptı.

Telefon görüşmesinde Wang, Çin'in İran nükleer anlaşmasındaki yapıcı rolünü de sürdüreceği taahhüdünde bulundu.

Anlaşmanın sürdürülmesi ve uygulanmasının ilgili tüm tarafların sorumluluğu olduğunun altını çizen Wang "Uluslararası toplumun isteği de bu yöndedir." dedi.

Wang, anlaşmanın uygulanmasının henüz askıya alınmadığını ancak yeni faktörlerle karşı karşıya kalacağını vurgulayarak, İran'a sakin kalması ve anlaşma çerçevesindeki yükümlülüklerini yerine getirmesi çağrısında bulundu.

Cevad Zarif ise, Wang Yi ile aynı görüşte olduklarını belirterek, kendisinin bu tavrından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Öte yandan Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang da aynı gün gazetecilere verdiği demeçte, ilgili taraflara çok zor kazanılan İran nükleer anlaşmasına değer verme çağrısı yaptı.

Trump, geçen hafta Cuma günü İran'a nükleer anlaşma kapsamında sağlanan yaptırım muafiyetini "son kez" uzattığını açıklamıştı. Bunun üzerine İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ise, nükleer anlaşmanın müzakereye açık olmadığını söylemişti.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov da ABD'nin İran ile yapılan nükleer anlaşmadan çekilmesi halinde, nükleer silahlardan arınmaya yönelik anlaşmalar ve diğer tüm uluslararası anlaşmaların zarar görebileceği uyarısında bulunmuştu. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler