Suriyeli hamile kadın ve bebeğinin öldürülmesi davasında karar

Sakarya'da Suriyeli hamile kadın ve bebeğinin öldürülmesi davasında 2 sanığa, ikişer kez ağırlaştırılmış müebbet ile 72'şer yıl hapis cezası verildi.

Sakarya'nın Kaynarca ilçesinde, ormanlık alanda Suriyeli hamile kadın ile 10 aylık bebeğinin öldürülmesine ilişkin soruşturma kapsamında tutuklu yargılanan 2 sanığa, ikişer kez ağırlaştırılmış müebbet ile 72'şer yıl hapis cezası verildi.

Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkemesinde geniş güvenlik önlemleri altında yapılan duruşmaya, tutuklu sanıklar Birol Karacal ile Celal Bay, müşteki Halid El-Rahmun, kardeşleri Muhammed ve Ali El-Rahmun ile öldürülen kadının babası Muhammed Abdülhadi Ali El-Rahmun, taraf avukatları ve vatandaşlar katıldı.

Üçer kez ağırlaştırılmış müebbet ile 50'şer yıla kadar hapis istendi

Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı, sanıklar Karacal ve Bay'ın "tasarlayarak canavarca hisle ve eziyet çektirerek öldürme", "gebe olduğu bilinen kadını öldürme", "çocuğu veya beden veya ruh bakımından kendini savunamayacak kişiyi öldürme", "nitelikli cinsel saldırı", "cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma", "bir suçu gizlemek veya başka bir suçun delillerini gizlemek ya da yakalanmamak amacıyla öldürme", "nitelikli olarak konut dokunulmazlığını ihlal etme" ile "nitelikli yağma" suçlarından üçer kez ağırlaştırılmış müebbet ile 50'şer yıla kadar hapisle cezalandırmalarını talep etti.

Söz alan müşteki Halid El-Rahmun'un avukatı Cihad Gökdemir, yazılı beyanlarını tekrar ettiklerini belirterek, sanıkların cumhuriyet savcısının esas hakkındaki mütalaası doğrultusunda cezalandırmalarını istedi.

Söz verilen Emani El-Rahmun'in eşi Halid El-Rahmun da sanıkların en ağır ceza ile cezalandırmalarını istedi.

İkişer kez ağırlaştırılmış müebbet ile 72'şer yıl hapis cezası verildi

Verilen aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanıklar Birol Karacal ile Celal Bay'ı, "tasarlayarak canavarca hisle ve eziyet çektirerek öldürme", "gebe olduğu bilinen kadını öldürme", "çocuğu veya beden veya ruh bakımından kendini savunamayacak kişiyi öldürme", "nitelikli cinsel saldırı", "cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma", "bir suçu gizlemek veya başka bir suçun delillerini gizlemek ya da yakalanmamak amacıyla öldürme", "nitelikli olarak konut dokunulmazlığını ihlal etme" ile "nitelikli yağma" suçlarından ikişer kez ağırlaştırılmış müebbet ile 72'şer yıl hapis cezasına çarptırdı.

Ne olmuştu?

Hatırlanacağı üzere, Sakarya'nın Kaynarca ilçesinde yaşayan Suriyeli Halid El-Rahmun, 6 Temmuz 2017'de iş yerinden geldikten sonra evinde olmayan hamile eşi Emani ile 10 aylık erkek bebeği Halaf El-Rahmun'u aramasına rağmen bulamamış ve ihbar üzerine jandarma ile polis tarafından çalışma başlatılmıştı. Aramalar sonucu kadın ve bebeğinin cesedi, Birlik Mahallesi'ndeki ormanlık alanda bulunmuştu. Olayla ilgili gözaltına alınan Birol Karacal ile Celal Bay, çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler