Dışişleri: UNRWA’nın ortadan kaldırılması gerektiği şeklindeki beyanlar kaygı vericidir

​Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin UNRWA finansmanına yaptığı katkılara son vereceği ve terör şebekesinin UNRWA’nın ortadan kaldırılması gerektiği şeklindeki beyanların kaygı verici olduğunu vurguladı.

Dışişleri Bakanlığı, ABD ve terör şebekesinin BM Yakın Doğu'daki Filistinli Mülteciler için Yardım ve Bayındırlık Ajansı’na (UNRWA) ilişkin beyanlarına tepki gösterdi.

Dışişlerinden yapılan açıklamada, "Son dönemde ABD’nin BM Yakın Doğu'daki Filistinli Mülteciler için Yardım ve Bayındırlık Ajansı’nın (UNRWA) finansmanına yaptığı katkılara son vereceği yönündeki açıklamaları ve sonrasında israilden gelen, UNRWA’nın mülteci sorununun kaynağı olduğu ve ortadan kaldırılması gerektiği şeklindeki beyanlar kaygı verici niteliktedir." denildi.

"Yaklaşık bir milyon Filistinli mülteci UNRWA’nın acil gıda yardımına muhtaç durumda yaşamını sürdürmektedir"

UNRWA'nın, "1948 Arap-israil" ihtilafını takiben, Filistinli mültecilerin hayat koşullarının iyileştirilmesi ve haklarının korunması amacıyla, 8 Aralık 1949 tarih ve 302 (IV) sayılı BM Genel Kurulu kararıyla kurulduğu hatırlatılan açıklamada, "Türkiye’nin kuruluşundan bu yana aktif bir şekilde yer aldığı ve 2017 Temmuz ayından beri danışma komisyonu başkan yardımcılığını yürüttüğü UNRWA, Filistinlilere eğitim, sağlık, sosyal hizmetler, mikrofinans, altyapı, barınma, ilk yardım ve mültecilerin haklarının korunması konularında hizmetler sağlamakta, özellikle eğitim alanındaki hizmetleri Filistinli kimliğinin korunması bağlamında önemli rol oynamaktadır. Yaklaşık bir milyon Filistinli mülteci UNRWA’nın acil gıda yardımına muhtaç durumda yaşamlarını sürdürmektedir." ifadelerine yer verildi.

"UNRWA’ya uluslararası mali desteğin kesintisiz olarak sürdürülmesi önem arz etmektedir"

Açıklamanın devamına şu değerlendirmelerde bulunuldu: "Halihazırda mali bir darboğaz içinde bulunan UNRWA’nın bütçesinde daha fazla kısıtlamaya gidilmesinin, 5 milyonun üstünde Filistinlinin yaşamını olumsuz yönde etkilemenin yanı sıra, iki devletli siyasi çözüm çabalarına ve bölgesel istikrara da zarar vereceği açıktır. Bu kapsamda, konunun siyasi mülahazalardan arındırılarak, insani çerçevede değerlendirilmesi ve Filistin halkının hayatiyeti için büyük önem taşıyan UNRWA’ya uluslararası mali desteğin kesintisiz olarak sürdürülmesi önem arz etmektedir."

Açıklamada, UNRWA içinde halihazırda yürütmekte olduğu danışma komisyonu başkan yardımcılığı ve 2018 Temmuz ayından itibaren üstleneceği başkanlığı çerçevesinde Türkiye'nin, ajansa mali desteğin arttırılmasına yönelik uluslararası çabalara katkıda bulunmaya devam edeceği ve kendi desteğini de arttıracağı kaydedildi. (Fırat Arslan - İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler