ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Suriye'de ABD'ye bağlı 30 bin kişilik YPG birlikleri oluşturulması konusuyla ilgili "Herhangi bir sınır güvenlik gücü kurmuyoruz." dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Suriye'de ABD'ye bağlı 30 bin kişilik YPG birlikleri kurulacağı haberleriyle ilgili konuşan Tillerson, "Türkiye'ye bir açıklama borcumuz var. Bu, tamamen yanlış resmedilmiş ve yanlış tanımlanmış bir durum ve bazı kişiler yanlış konuşmuş. Herhangi bir sınır güvenlik gücü kurmuyoruz." dedi.

Tillerson, ABD'nin Suriye'deki niyetinin "DEAŞ'tan kurtarılan bölgelerdeki yerel unsurlara eğitim vermek" olduğunu öne sürerek, "Kuzeybatı Suriye'de ve Fırat Vadisi boyunca halen DEAŞ saldırılarının olduğunu görüyoruz, dolayısıyla bu sadece daha fazla eğitim verme ve DEAŞ'ın kaçış yollarını kapatma çabasıdır." şeklinde konuştu.

Tillerson, konuyu netleştirmek için Kanada'nın Vancouver kentinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştüğünü de sözlerine ekledi.

Türkiye'nin Suriye'deki rolüyle ilgili olarak Tillerson, "Türkiye'nin Suriye'de yaptığı insani yardımları biliyoruz, Suriye'nin geleceğini kurmakta Türkiye'ye ihtiyacımız var." diye konuştu. 

Konuyla ilgili dün akşam saatlerinde yazılı bir açıklama yapan ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Suriye'de SDG ismini kullanan PYD/PKK'ye kendilerine bağlı olarak kurdurmayı planladıkları "Sınır Güvenliği Gücü"nün "yeni bir ordu" veya "konvansiyonel sınır muhafız gücü" olmadığını iddia etmişti.

Açıklamada, "Biz, koalisyon ortağımız ve NATO müttefikimiz olan Türkiye'nin güvenlik kaygılarının farkındayız. Türkiye'nin güvenlik kaygıları meşrudur. Suriye'de DEAŞ'ı yok etme adına ortaya koyduğumuz çabalarımız konusunda Türkiye ile şeffaf olmaya devam edip terörle mücadelede NATO müttefikimizin yanında durmaya devam edeceğiz." ifadeleri kullanılmıştı. (İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler