Van 112 Sağlık Ekipleri dijital telsiz kullanımına başladı

Van 112 Komuta Kontrol Merkezi “Analog telsiz sistemini değiştirerek Daha kaliteli ve daha net bir ses sistemi sağlayan dijital telsiz sistemine geçti.

112 Komuta Kontrol Merkezine bağlı 112 Acil Sağlık ekiplerinin telsiz altyapısının yenilendiğini söyleyen Van İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Nevzat Akdoğan, tüm istasyonlarda dijital sisteme geçildiğini, İl ve ilçelerde olmak üzere 36 istasyonda dijital sistemin şu an etkin duruma getirildiğini söyledi.

Analog telsiz sisteminin kapsama alanının yüzde 10'larda iken dijital telsiz sistemiyle şu anda yüzde 98'e ulaştığını belirten Akdoğan, bu değişimin 112 çalışanlarına önemli kolaylıklar getirdiğini belirtti.

Akdoğan, “7 aylık bir kurulum çalışması sonrası, dijital telsiz ile kapsama alanımız yüzde yüz seviyeye çıktı. Şu anda alt yapı çalışmalarımız tamamlandı. Bütün istasyonlarımızın ve araçlarımızın telsizleri değiştirildi. Bütün telsizlerimiz şu anda dijital. Sağlık müdürlüğümüz bünyesinde Haberleşme Birim Sorumlusu Şükrü Erden, tarafından SBÜ Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi konferans salonunda gerçekleştirilen telsiz eğitimi 112 personellerimize verilmektedir.” dedi.

Yeni telsiz altyapısıyla daha sağlıklı bir iletişimin kurulacağını belirten Akdoğan, “Analog telsiz sisteminde zaman zaman yaşanan ses parazitlileri sebebiyle sağlıklı bir iletişim kurulamıyordu. Dijital telsiz sistemi ile bu sıkıntıda aşılmış, daha sağlıklı bir iletişimin kurulması sağlanmış oldu.”

Van’da günde ortalama 9 bin çağrının alındığını belirten Akdoğan, günde ortalama 240 vakaya gidildiğini söyledi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler