A A A

Müezzinoğlu: Meriç kısa vadede temizlenecek

Eklenme : 2015-02-05 10:51

EDİRNE - Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Meriç Nehri yatağının temizlik çalışmasına önümüzdeki 2-3 ay içinde hızla başlanacağını ifade etti.

Müezzinoğlu: Meriç kısa vadede temizlenecek

Edirne'de yaşanan nehir taşkınlarını helikopter ile yerinde inceleyen Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Edirne Valiliğinde yaptığı basın toplantısında Meriç Nehri yatağının temizlik çalışmasına önümüzdeki 2-3 ay içinde hızla başlanacağını ifade etti.

Müezzinoğlu, taşkında mağdur olan vatandaşların en kısa zamanda mağduriyetlerinin giderileceği ve gerekenin yapılacağını söyledi.

"Temizlik çalışmasına 2-3 ay içerisinde başlanacak"

Acilen yürürlüğe getirdikleri 3 konu başlığı olduğunu ifade eden Müezzinoğlu, "Onlardan bir tanesi Meriç yatağının temizlenmesidir. Türkiye Cumhuriyeti olarak 12,5 kilometrelik mesafe, tamamen bize ait olan, her iki tarafı da bizim sınırlarımız içinde olan alanın temizlenmesine, önümüzdeki 2-3 ay içinde başlanacak." dedi.

Müezzinoğlu, "İkinci tedbir olarak Meriç Nehri'ne bir By-Pass kanalı açılarak debi artışlarında vatandaşı, şehri tehdit etmeyecek bir tedbirdir. Bunun proje çalışması Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından başlatıldı. DSİ tarafından yapılacak olan proje ve ihale çalışması 2 ve 3 yıl sürebilir. Yine Çömlekköy barajının proje ihalesi yapıldı. Yılsonu itibariyle bunlar tamamlanır, yine yapım ihalesi de önümüzdeki 2 ve 3 yılı kapsayacak süreçlerdir. Burada kısa vadede nehir yatağının temizlenmesi 2-3 ay içinde başlanmasıdır. Karaağaç köprüsünün bağlantılarının yapılarak 3-4 ay içinde hizmete girmesi kısa vadede yapılacak olan tedbirler olarak görülüyor." ifadelerini kullandı."Başbakanlık Edirne Valiliğine destek gönderecek"

Konuyla ilgili Edirne valisi ve Başbakan Müsteşarıyla görüştüğünü aktaran Müezzinoğlu, "Edirne için 5 milyon nakdi desteği Edirne Valiliğimize yarın itibariyle başbakanlık gönderecek. Bakanlar Kurulunda da Pazartesi günü bu taşkının gerek bugünkü acil sorunları, gerekse de bundan sonraki yol haritası gündeme gelecek. İnanıyorum ki acil sorunlar açısında hızla vatandaşımızın yanında olabilmek için yapılması gerekenler yapılacak." diye konuştu."Halkımızı Bulgaristan'ın insafına bırakmayız"

Bulgaristan ile yıllardır süren ortak baraj konusunu da değerlendiren Müezzinoğlu, "Ortak baraj konusu bizim gündemimizden büyük oranda çıktı. Türkiye büyük bir ülke, güçlü bir devlet; milletimizi, insanımızı, onların dur bakalım demesine veya onların insafına bırakamayız. Bu güne kadar ikili ilişkilerdeki iyi niyetli ve sabırlı bekleyişimiz, bundan sonra artık bizim kendi başımıza alacağımız tedbirleri almamız gereken noktaya geldi." şeklinde konuştu. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Teşvik Başvuruları DİKA üzerinden yapılabilecek

Teşvik Başvuruları DİKA üzerinden yapılabilecek

2017-08-21 08:10:12

​DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, Bölgedeki yatırımcıların Teşvik Başvurularını DİKA üzerinden yaparak yerelde bu işlemleri gerçekleştirebileceğini ve ilk başvuruyu aldıklarını söyledi.

Türkiye genelinde hava durumu nasıl olacak?

Türkiye genelinde hava durumu nasıl olacak?

2017-08-21 07:24:32

​Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan son değerlendirmelere göre, hava sıcaklığı iç ve batı bölgelerde 3 ila 5 derece azalacağı, diğer yerlerde değişmeyeceği tahmin ediliyor.

Batman’da ‘Namaz’ ile tanıştırılan 3 bini aşkın çocuk için program düzenlendi

Batman’da ‘Namaz’ ile tanıştırılan 3 bini aşkın çocuk için program düzenlendi

2017-08-20 23:06:07

Kur'an Nesli Platformu tarafından ilan edilen "Ağustos Ayı Namaz Ayı" etkinlikleri kapsamında iki haftada namaz eğitimini başarıyla tamamlayan 3 bini aşkın çocuk için Batman’da program düzenlendi.

TÜM HABERLER

İdil'de miniklerden namaz etkinliği

Şırnak'ın İdil ilçesinde Kur'an Nesli Platformu'na üye İrşad-Der tarafından organize edilen etkinlikte, minikler namaz için yürüdü.

İçme suyu boru hattı patlayınca köyün yarısı boşaltıldı

Mardin'in Nusaybin ilçesinde 'Beyaz Su'dan gelen içme suyu boru hattı Kızıltepe Ekinlik Mahallesi'nde patladı. Su altında kalan köylüler evlerini boşaltmak zorunda kaldı.

Bingöl’de 123 göçmen yakalandı

Bingöl’ün Solhan yapılan yol kontrollerinde 123 göçmen yakalandı.

Bitlis Kalesi turizme açılmayı bekliyor

Pamukkale Üniversitesi tarafından 2004 yılında başlatılan kazı çalışmaları nedeniyle yerli ve yabancı turizme kapatılan tarihi Bitlis Kalesi'nde, bir an önce çalışmaların bitirilerek turizme açılması bekleniliyor.

Tatlı imalatçıları yükselen fıstık fiyatlarına tepkili

Türkiye'nin önemli tatlı üretim merkezlerinden olan Diyarbakır'da, fıstık fiyatlarındaki artışa tatlı imalatçıları tepki gösteriyor.
TÜM HABERLER