​Afrin harekâtının 5’inci gününde, ÖSO destekli TSK güçlerinin 2 gün önce kontrolü sağladığı Burseya Dağı’ndaki Marin köyünde hayat normale döndü.

Suriye’nin Azez bölgesinde bulunan Burseya Dağı’ndaki Marin köyünün kontrolünü ele geçiren ÖSO unsurları, sıkı bir şekilde denetim yapıyorlar. PKK/PYD kontrolünde olan ve yaklaşık 4 gün boyunca süren çatışmanın ardından ÖSO unsurlarının kontrolündeki Marin köyünde hayat normale dönüyor.

Kilis’teki Öncüpınar Sınır Kapısı’nın karşısında bulunan Burseya Dağı'ndaki Marin köyünün kontrolü ÖSO unsurlarının eline geçti. PKK’den temizlenen Marin köyüne valiliğin organizesiyle götürülen gazeteciler köyü ilk defa görüntülediler.

Güvenlik önlemleri eşliğinde Öncüpınar Sınır Kapısı'ndan Suriye'ye geçen bir grup gazeteci, PKK’den arındırılan Burseya Dağı’nın kuzeyinde bulunan Marin köyüne götürüldü. ÖSO unsurlarının bölgede denetim yaptıkları görüldü.

Köy giriş ve çıkışında ÖSO unsurları tarafından kontrol noktaları oluşturulurken, araçların da arandığı ve kimlik kontrolünün yapıldığı görüldü. Basın mensuplarına sık sık keskin nişancıların ateşine karşı dikkatli olmaları gerektiği yönünde uyarılar yapılırken, bölgenin güneyinde zaman zaman çatışma ve top sesleri duyuldu.

Öte yandan, Afrin operasyonunda TSK'ya yaklaşık 25 bin Suriyeli muhalifin destek verdiği ve ÖSO unsurlarından oluşan muhaliflerin "dost ateşi"ne karşı kollarına sarı bantlar taktıkları belirtiliyor.

Ayrıca, Afrin kırsalındaki çatışmalarda 3 TSK, 2 ÖSO askeri yaralandı. Yaralanan askerler, Gülbaba köyünden ambulansla getirilerek, Kilis Devlet Hastanesine kaldırıldılar.

Yaralı askerlerin sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi. (İbrahim Koçyiğit, Bahattin Coşkunkan - İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler